Pożegnanie prof. Władysława Findeisena

Starszy mężczyzna w garniturze i okularach w czerni i bieli

W dniu 14 marca tego roku pożegnaliśmy prof. Władysława Findeisena, wybitnego automatyka, członka rzeczywistego PAN.

Profesor Władysław Findeisen był wyjątkową postacią nie tylko w środowisku naukowym i akademickim, ale także w życiu publicznym, autorytetem intelektualnym w wielu ważnych sprawach. Doskonale łączył działalność badawczą z pracą organizacyjną na rzecz nauki i naszego kraju. Pożegnano wybitnego Uczonego o niepospolitej wiedzy i kulturze osobistej, jednego ze współtwórców i architektów współczesnej, wolnej Polski.

Z wiedzy, dorobku i doświadczenia Profesora korzystała także Polska Akademia Nauk.

Profesor był członkiem rzeczywistym Akademii, członkiem Prezydium PAN  (1975-1987) oraz wiceprezesem PAN (1990-1992). Był również Przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Badań Systemowych PAN (1978-80). Jako lider środowiska polskich automatyków przewodniczył przez kilkanaście lat Komitetowi Automatyki PAN (1975-1987), którego do śmierci był Honorowym Przewodniczącym.

Wytrwały w dyskusjach, otwarty na argumenty i przede wszystkim mający szerokie spojrzenie na sprawy nauki, organizacji systemu nauki i Polskiej Akademii Nauk. Głos Pana Profesora Władysława Findeisena był słuchany w środowisku naukowym PAN, ale także w życiu publicznym.

O wymiarze zasług Pana Profesora dla rozwoju nauki i naszego kraju świadczą liczne wyrazy uznania naukowego, przyznane najwyższe odznaczenia państwowe, medale, doktoraty honoris causa i nagrody, jakie stają się udziałem tylko wybitnych i szeroko uznanych osobowości.

Pan Profesor pozostanie na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci.

Podczas uroczystości pogrzebowych władze i środowisko Polskiej Akademii Nauk reprezentowali prof. Natalia Sobczak, wiceprezes PAN oraz prof. Adam Liebert, przewodniczący Rady Kuratorów Wydziału IV PAN.

Fot. G. Banaszek/PW