Prezydium PAN przyjęło stanowisko ws. „Tarczy Wschód”

We wtorek 4 czerwca w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica odbyło się Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Posiedzenie rozpoczęło się uroczystym odsłonięciem portretu profesora Duszyńskiego.

Część merytoryczną obrad rozpoczęło przedstawienie i przyjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania planu finansowego Polskiej Akademii Nauk za rok 2023.

Następnie prof. Stanisław J. Czuczwar, Przewodniczący Kapituły ds. AMU, przekazał informację dotyczącą kandydatów na członków Akademii Młodych Uczonych w wyborach 20 czerwca 2024 roku.

Kolejnym punktem programu była dyskusja nad projektem nowelizacji ustawy o PAN, a po jej zakończeniu uczestnicy obrad przyjęli uchwały: 1) zmieniającą uchwałę w sprawie programu 151. sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk oraz 2) w sprawie powołania przewodniczących komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk w kadencji rozpoczynającej się w 2024 roku.

Stanowisko ws. „Tarczy Wschód”

Ostatnim punktem programu było przyjęcie stanowiska w sprawie programu „Tarcza Wschód”. W dokumencie tym Komitet Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN deklaruje gotowość współpracy przy opracowaniu planu odpowiedniego zarządzania środowiskiem w strefie granicznej, w tym obszarami cennymi przyrodniczo, w trakcie realizacji w/w programu. W opinii Komitetu odpowiednie zarządzanie środowiskiem przyrodniczym w rejonach przygranicznych niesie duży potencjał istotnego zabezpieczenia granicy państwa i zredukowania zagrożenia agresją o charakterze militarnym, przy jednoczesnym zachowaniu, a nawet wzmocnieniu, walorów środowiskowych i przyrodniczych tych terenów.

Stanowisko kończy się apelem do Premiera RP o uwzględnienie w programie „Tarcza Wschód” perspektywy środowiskowej. Bowiem wykorzystanie dostępnej wiedzy przyrodniczej, obejmującej m.in. zróżnicowanie siedlisk przyrodniczych, zarządzanie zasobami przyrodniczymi i hydrologię, może w istotny sposób przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa Polski, a zarazem do zachowania i odtwarzania cennych przyrodniczo obszarów.

Pełna treść stanowiska do pobrania poniżej.

Galeria

fot. Aneta Karwowska