Program stypendialny PASIFIC: 200 wniosków w drugim konkursie

Tarcza do darta. Dwie rzutki wbite w środek

O pobyty badawcze w instytutach PAN ubiegają się naukowcy i naukowczynie z 50 krajów. Jury wybierze 15 laureatów na przełomie maja i czerwca. Przyjadą oni do Polski między lipcem a październikiem 2022 roku.

PASIFIC (ang. Polish Academy of Sciences’ Individual Fellowships: Innovation & Creativity) to konkurs stypendialny Polskiej Akademii Nauk dla badaczy i badaczek z zagranicy. 30 grudnia 2021 zakończyliśmy nabór w drugim konkursie.

Program w liczbach

Wpłynęło w sumie 200 zgłoszeń, w tym:

  • 78 z nauk ścisłych i technicznych (ang. Physical Sciences and Engineering);
  • 71 z nauk społecznych i humanistycznych (ang. Social Sciences and Humanities);
  • 51 z nauk o życiu (ang. Life Sciences).

Najwięcej wniosków (po 16) dotyczyło nauk o ziemi, biologii środowiska, ekologii i ewolucji oraz studiów nad przeszłością.

Większość instytutów PAN (53 z 70) zostało choć raz wybranych przez kandydatów jako jednostki goszczące. Najwięcej osób starało się o pobyt w Instytucie Filozofii i Socjologii (19), Instytucie Chemii Fizycznej (13) oraz Instytucie Nauk Ekonomicznych (8).

Ponad jedna trzecia kandydatów to kobiety (73).

O programie

Dzięki programowi PASIFIC 50 utalentowanych uczonych z zagranicy przyjedzie na 2 lata do naszego kraju. Swoje projekty będą prowadzić w instytutach PAN oraz Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej. Akademia oferuje 35 miejsc w ramach pierwszego naboru i 15 w ramach drugiego naboru.

Stypendystki i stypendyści otrzymają miesięczne wynagrodzenie w wysokości ok. 2,5 tys. euro netto oraz 60 tys. euro na pokrycie kosztów bezpośrednich badań. Osoby przyjeżdżające do Polski z rodzinami mogą też liczyć na dodatek.

Program PASIFIC jest współfinansowany przez Unię Europejską (w ramach MSCA COFUND ze środków programu ramowego Horyzont 2020). 

Szczegóły na stronie pasific.pan.pl.

Źródło informacji: PAN
Źródło zdjęcia: Freepik