Program stypendialny PASIFIC na półmetku

W ramach realizowanego w Polskiej Akademii Nauk Programu PASIFIC do Polski przyjechało w 2022 roku 48 stypendystów z całego świata, aby prowadzić innowacyjne badania naukowe.

PASIFIC (Polish Academy of Science Individual Fellowship Innovation & Creativity) – to program stypendialny współfinansowany z unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020 w ramach programu COFUND im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Program, skierowany do naukowczyń i naukowców reprezentujących wszystkie obszar badań, przyciągnął ponad 500 badaczek i badaczy z całego świata. W dwóch konkursach wyłoniono 48 najlepszych stypendystek i stypendystów. Obecnie projekty realizują 42 osoby

Mieliśmy doskonałe zgłoszenia do tego programu z wielu krajów i dyscyplin. Oczywiście z Europy, także z Polski, ale też z Brazylii czy z Australii. A co najważniejsze, wiele z tych aplikacji było bardzo dobrych, a nawet doskonałych pod względem jakości –powiedział profesor Maarten Prak, przewodniczący panelu Social Sciences & Humanities w programie PASIFIC, po ogłoszeniu wyników konkursu.

Głównym celem programu jest zapewnienie naukowczyniom i naukowcom po doktoracie warunków do realizacji projektów badawczych w instytutach Polskiej Akademii Nauk (oraz w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej).

Zdaniem profesora Pawła Rowińskiego, koordynatora programu PASIFIC „czasy genialnych naukowców pracujących samodzielnie, na własną rękę, już dawno minęły. Obecnie sukces w badaniach jest domeną różnorodnych międzynarodowych zespołów. I właśnie takie zespoły powołujemy w Polskiej Akademii Nauk. Co ważne, sukces polskich badań w dużej mierze zależy od naszej aktywności międzynarodowej. (…) dlatego stworzyliśmy program PASIFIC, którego celem jest przyciągnięcie do Instytutów PAN dziesiątek utalentowanych i obiecujących naukowców z zagranicy.“

Matthias Roick, historyk kultury realizujący swój grant w Instytucie Filozofii i Socjologii, w wywiadzie dla podcastu NAUKA. TO LUBIĘ mówił o wspaniałym środowisku badaczy zgromadzonym wokół projektu Centre for the History of Renaissance Knowledge: „Kiedy pracujesz jako badacz, potrzebujesz środowiska, zespołu, w którym możesz  wymieniać się poglądami. Pracowałem naukowo w Niemczech i we Włoszech, ale tu wreszcie znalazłem świetny zespół i zobaczyłem jakie jest to ważne. Jednym z powodów, dla którego znalazłem zespół w Polsce, jest otwartość Polski na ludzi z różnych zakątków Europy.”  

Program PASIFIC umożliwia stypendystom prowadzenie przełomowych badań oraz osiągnięcie samodzielności naukowej. Jego ważnym elementem jest zapewnienie wsparcia w tworzeniu długoterminowego planu rozwoju kariery zawodowej. Dlatego program obejmuje kompleksową ofertę szkoleń, warsztatów oraz współpracy z sektorem pozaakademickim: biznesowym, przemysłowym, społecznym i publicznym.

W trakcie programu PASIFIC mam dostęp do światowej klasy placówki, zasobów i technologii niezbędnych do prowadzenia badań na najwyższym poziomie. Dodatkowo, mogę brać udział w szkoleniach z kompetencji miękkich – powiedział dr Souvik Priyam Adhya, stypendysta realizujący program badawczy w Instytucie Fizyki Jądrowej.

Do tej pory w ramach programu odbyły się dwa spotkania sieciujące i cztery szkolenia. W najbliższym czasie planowany jest udział stypendystów w Innovatorium Łukasiewicza’23 – największym wydarzeniu R+B w Polsce organizowanym przez Sieć Badawczą Łukasiewicza, a także kolejne szkolenia i trzecie spotkanie sieciujące.

Stypendyści aktywnie uczestniczą w życiu naukowym: biorą udział i współorganizują konferencje, publikują artykuły (Maciej Bartosiewicz, Instytut Geofizyki – „Gazeta Wyborcza”), prowadzą wykłady, zdobywają nagrody (Vishal Shrivastav, Instytut Chemii Fizycznej – Green Talents Award; Mitrajit Ghosh Instytut Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego – The 2023 Molecular Oncology Writing Competition on advances in cancer research; 10x Genomics Scientific Challenge Poland; Olha Tikhonova, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla  – Best Full Paper in the international Conference on Fortifications of the Mediterranean Coast FORTMED 2023), ale przede wszystkim prowadzą – często przełomowe – badania naukowe.

Dr Sunita Ranote, realizuje staż podoktorski w Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu. Pracuje nad stworzeniem dostępnej, biodegradowalnej folii o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych – rewolucyjnego materiału mogącego stać się alternatywą dla jednorazowych opakowań nie podlegających biodegradacji.  

Do tej pory zsyntetyzowaliśmy folię bioplastyczną i przeprowadziliśmy badania jej właściwości mechanicznych – powiedziała w rozmowie z portalem CRAZY NAUKA dr Sunita Ranote.    Kiedy uda nam się osiągnąć pożądane właściwości tej folii, wówczas przystąpimy do badań nad jej biodegradowalnością. Projekt będzie gotowy w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia grantu, czyli za mniej niż półtora roku.

Profile stypendystów i szczegółowe informacje o programie są dostępne na stronie WWW https://pasific.pan.pl/

Źródła cytatów:

Prof. Maarten Prak, Prof. Paweł Rowiński, dr Souvik Priyam Adhya – materiały prasowe PAN

Matthias Roick – podcast NAUKA.TO LUBIĘ

Dr Sunita Ranote – portal CRAZY NAUKA

Projekt współfinansowany ze środków przeznaczonych na program finansowania badań naukowych i innowacji UE „Horyzont 2020” na podstawie umowy Nr 847639 o dofinansowanie działań „Marie Skłodowska-Curie” oraz ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.