Przedstawiciele Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt na spotkaniu w Ministerstwie

Mężczyzna prezentuje prezentację

W dniu 15.03.2023 w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie z inicjatywy dyrektorów Instytutu Fizjologii i Żywienia Zwierząt im. J. Kielanowskiego PAN (IFZZ PAN) w Jabłonnie. Omawiano możliwości zaangażowania jednostek naukowych, KOWR i jego wybranych Spółek oraz Ministerstwa w prace badawcze z zakresu bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego w oparciu o łańcuch produkcyjny obejmujący: produkcje zrównoważona ekologicznej niskoemisyjnej funkcjonalnej żywności w połączeniu z produkcja energii z biogazowi.

Ze strony IFZZ PAN w spotkaniu wzięli udział dr hab. Paweł Kowalczyk, dr hab. Grzegorz Bełżecki oraz dr hab. Barbara Kowalik. W spotkaniu uczestniczyli także prezesi zarządu spółek KOWR – Sebastiana Filipka-Kaźmierczak z Chodeczka (Ośrodek Hodowli Zwierząt Zarodowych Spółka z o.o. w CHODECZKU) oraz Małgorzata Pietrzak-Sikorska z Żydowa (Gospodarstwo Rolno – Hodowlane Żydowo Spółka z o.o) oraz Centrala Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa KOWR. Był obecny również prof. dr hab. inż. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

Natomiast ze strony Ministerstwa uczestniczyli: dr Marcin Rokosz (koordynator merytoryczny prac zespołów eksperckich), Jarosław Wiśniewski (radca w Departamencie Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich w MRiRW), Marzena Skąpska (naczelnik Wydziału Odnawialnych Źródeł Energii w Departamencie Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich w MRiRW), Minister Janusz Kowalski (Pełnomocnik Rządu do spraw Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich).

grupa ludzi stoi
Uczestnicy rozmów w Ministerstwie. Fot. IFZZ PAN

Działalność biogazowni

Roczny zysk z biogazowni rolniczej o mocy do 0,5 MW może wynieść nawet do 2 mln złotych. Dzieje się tak mimo wysokich kosztów samej instalacji (8-10 mln zł) oraz obsługi i substratu. Jeszcze większy zysk daje biogazownia o mocy 0,999 MW, ale jej koszt sięga 14-15 mln zł. Co prawda tego rodzaju inwestycja zwraca się po 5-6 latach, jednak pozwolić sobie na to mogą tylko największe gospodarstwa.

Tzw. mikrobiogazownie o mocy nawet 10 kW są znacznie tańsze i nie wymagają ogromnego stada krów czy dużej fermy świń, aby zabezpieczyć stały dostęp surowca do produkcji biogazu. Co ważne, taka mikrobiogazownia jest stosunkowo tania, choć jej cena zależy od mocy i od producenta. Na biogazownię o mocy 75 kW należy wyłożyć ok. 2-2,5 mln złotych. Jednak instalacja o mocy 10-11 kWe to koszt ok. od 120 do 500 tys. złotych. Energia cieplna wytwarzana przez biogazownię służy także do ogrzania i dostarczenia ciepłej wody do domów oraz pomieszczeń socjalnych w budynkach gospodarczych. Rolnicy, którzy już mają mikrobiogazownie, wykorzystują energię cieplną także do suszenia kukurydzy czy utrzymywania odpowiedniej temperatury w budynkach inwentarskich np. obór lub chlewni.

Rozmowy Instytutu z Ministerstwem

Podczas spotkania w Ministerstwie podkreślono duży potencjał badawczy polskich podmiotów i celowość prowadzenia wspólnych badań w aplikowaniu o krajowe i europejskie granty z tej tematyki.

Spotkanie było następstwem rozmów profesorów Instytutu IFZZ dr hab. Pawła Kowalczyka oraz dra hab. Grzegorza Bełżeckiego na temat biogazowni z komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, zaproszonego przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, Rady Sektora Wołowiny oraz współorganizatora Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych organizując Forum Sektora Wołowiny. W tym roku wydarzenie odbywało się pod hasłem „Zrównoważona wołowina – wysoka jakość, dobrostan zwierząt, czyste środowisko”. Wydarzenie odbyło się 27 stycznia w formacie hybrydowym.

trzej mężczyźni stoją
Fot. IFZZ PAN