Rola finansów publicznych w rzeczywistości postpandemicznej

Pandemia COVID-19 i związane z nią działania zaradcze pokazały, jak silny wpływ na finanse publiczne ma ryzyko niefinansowe. Piszą o tym eksperci w monografii Komitetu Nauk o Finansach PAN pod redakcją prof. Magdaleny Zioło.

Fragment monografii

Pandemia i związane z nią działania zapobiegawcze (m.in. lockdown) wymusiły podjęcie przez rządy i samorządy pilnych działań zaradczych, głównie w postaci tarcz i programów pomocowych dla branż dotkniętych skutkami lockdownu. W efekcie zwiększonych wydatków publicznych pojawiło się pytanie, w jaki sposób zapewnić stabilność finansową w sektorze finansów publicznych, a zatem w jaki sposób finansować rosnący deficyt budżetu państwa i budżetów samorządowych.

Dyskusja dotyczyła i nadal dotyczy nie tylko panch źródeł finansowania, ale także problemu debudżetyzacji, jawności i przejrzystości finansów publicznych i systemu ich kontroli. Pojawiają się pytania o pan paradygmat finansów publicznych wobec niesatysfakcjonującej roli klasycznych funkcji finansów publicznych w warunkach kryzysu.

Prawdziwym wyzwaniem dla finansów publicznych są także zmiany demograficzne silnie warunkujące i wpływające na stronę dochodową budżetów publicznych. Wątek starzenia się społeczeństwa i oddziaływania tego zjawiska na finanse rządowe i samorządowe jest kluczowy pod kątem rozważań nad kształtem systemu emerytalnego, czy rosnących wydatków publicznych, przed poniesieniem których staną przede wszystkim samorządy.

Publikacja

Finanse publiczne”, Polska Akademia Nauk 2021, red. Magdalena Zioło

Tom rozpoczyna nową serię monograficzną „Finanse”, która zastąpiła czasopismo pod tym samym tytułem.