Spotkanie sekretarz energii USA z polskimi badaczkami

Jennifer Granholm przemawia na spotkaniu z polskimi badaczkami

„Nie ograniczajcie się oczekiwaniami wobec was stworzonymi przez innych” – powiedziała do polskich naukowczyń sekretarz energii USA Jennifer Granholm. Gospodarzem wydarzenia była Polska Akademia Nauk.

24 września 2021 roku w Warszawie sekretarz energii USA spotkała się z przedstawicielkami polskich instytucji naukowych, by rozmawiać o energetyce, zmianie klimatu oraz aktywności kobiet w nauce i technologii.

Jennifer Granholm zwróciła uwagę, że zarówno w nauce, jak i w podejmowaniu decyzji, powinny uczestniczyć kobiety. Przywołała badania, które zrealizowali naukowcy z Kellogg School of Management na Uniwersytecie Northwestern.

Zespoły podejmują decyzje lepiej niż pojedyncze osoby w 66 procentach przypadków. Zespoły złożone tylko z mężczyzn podejmują decyzje lepiej niż pojedyncze osoby w 58 procentach przypadków. Zespoły zróżnicowane pod względem płci – w 73 procentach. Zespoły zróżnicowane etnicznie, geograficznie, płciowo i wiekowo – w 87 procentach. Jeśli przestrzegasz zróżnicowania, osiągasz lepsze wyniki.

Jennifer Granholm
Jennifer Granholm na spotkaniu z polskimi badaczkami
Jennifer Garner gościła w Pałacu Staszica (siedzibie PAN) w Warszawie

Kobieta inżynier – to naturalne

Departament Energii Stanów Zjednoczonych jest organizacją, która w dużej mierze prowadzi badania naukowe. Należy do niego 17 laboratoriów, pracuje w nim 95 tys. ludzi. Dr Kathryn Huff kieruje Biurem Energii Nuklearnej w departamencie i jest naukowczynią.

Kiedy myślę o różnorodności oraz byciu kobietą w nauce zawsze czuję, jakbym trochę oszukiwała, ponieważ pierwszą kobietą inżynierem, jaką spotkałam, była moja mama. Niewiele osób dostaje taką szansę od losu. Moja mama przez całe życie pracowała z systemami energii, budowała turbiny. To było dla mnie naturalne, aby zostać inżynierem. Mam nadzieję, że wielu ludzi z następnego pokolenia, kiedy popatrzy na naszą dzisiejszą publiczność, również poczuje, że naturalne jest to, że być może ich matka, ciotka lub siostra jest naukowczynią. Cieszę się, że widzę was wszystkie, ponieważ jest wiele więcej osób, które was widzą i myślą, że bycie naukowczynią jest najbardziej naturalną rzeczą na świecie.

Dr Kathryn Huff

Konieczna transformacja energetyczna

Polska Akademia Nauk uczestniczy w inicjatywach związanych z ochroną klimatu. Oprócz działalności instytutów badawczych, które dostarczają aktualnych danych o zmianach zachodzących w przyrodzie, przy prezesie PAN działa zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego.

Przez ostatnie dwa lata PAN brała udział w walce z pandemią, stając się cennym źródłem informacji i rekomendacji dla polskiego społeczeństwa. Niezmiennie jednak pracujemy nad naszymi priorytetami, którymi są walka ze zmianą klimatu, ochrona bioróżnorodności, transformacja energetyczna i aktywniejsza obecność kobiet w Akademii.

prezes PAN prof. Jerzy Duszyński
Pamiątkowe zdjęcie zrobione tuż po spotkaniu. Szczegółowy opis dostępny w podpisie pod obrazkiem
Od lewej: Bix Aliu (chargé d’affaires w ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Polsce), dr Kathryn Huff (dyrektorka Biura Energii Nuklearnej w Departamencie Energii USA), prof. Monika Kędra (Instytut Oceanologii PAN), prof. Jerzy Duszyński (prezes PAN), Jennifer Granholm (sekretarz energii USA), dr Anna Plater-Zyberk (dyrektorka Biura Współpracy z Zagranicą PAN).

O zmianie klimatu

Prof. Monika Kędra z Instytutu Oceanologii PAN w wykładzie argumentowała, że zmiana klimatu dotyczy nas wszystkich.

To dziś zjawisko powszechne na całym świecie. W Polsce doświadczamy m.in. zmian temperatury, które stają się coraz bardziej dotkliwe dla społeczeństwa. Aby złagodzić te zmiany, pomóc mieszkańcom i chronić planetę, pilnie potrzebujemy działań i dialogu między decydentami i naukowcami. Polska Akademia Nauk uczestniczy w tym dialogu. Zaangażowała się m.in. w szczyt klimatyczny COP24 w 2019 roku w Katowicach. Współorganizowała tam międzynarodowe sympozjum „Safeguarding Our Climate, Advancing Our Society”.

Aby skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatu musimy zaangażować wszystkie nasze środki. Mam także na myśli wkład kobiet ze świata nauki, które powinny mieć wpływ na podejmowanie decyzji ważnych dla społeczeństwa. Przez lata zaniedbywaliśmy ten aspekt. Na szczęście ostatnio powoli zmienia się to na lepsze.

Prof. Monika Kędra (Instytut Oceanologii PAN)
Monika Kędra przy mównicy. W tle przedstawicieli Departamentu Energii USA
Prof. Monika Kędra opowiada o zmianie klimatu

Sekretarz energii USA

Jennifer M. Granholm jest sekretarzem energii Stanów Zjednoczonych od lutego 2021 roku. To druga kobieta na tym stanowisku. Ma za zadanie wspierać prezydenta USA Joego Bidena w osiągnięciu zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

Źródło informacji: PAN
Zdjęcia: Jarosław Deluga-Góra / PAN