Nowoczesna instytucja

Celem przygotowanego przez środowisko naukowe projektu ustawy o Polskiej Akademii Nauk jest ugruntowanie statusu Akademii jako silnej, autonomicznej instytucji naukowej, kierującej się konstytucyjną zasadą wolności badań.

Dokument określa zakres zadań PAN, które obejmują prowadzenie zaawansowanej działalności naukowej oraz sporządzanie opinii, ekspertyz i prognoz na potrzeby społeczeństwa i organów państwa. Działalność Akademii ma służyć rozwojowi, promocji i eksperckiemu wykorzystaniu nauki oraz łączyć badania naukowe z kształceniem specjalistów o najwyższych kwalifikacjach, we współpracy z innymi instytucjami naukowymi, uczelniami, samorządem terytorialnym i ze środowiskiem społeczno-gospodarczym.

Zmiany proponowane w projekcie ustawy umożliwią pełniejsze dostosowanie Polskiej Akademii Nauk do wyzwań zmieniającej się rzeczywistości. Określą też pozycję Akademii jako nowoczesnej instytucji na miarę połowy XXI wieku, która dzięki lepszemu rozumieniu zachodzących zmian, będzie efektywnie funkcjonować przez kolejne dekady.

Ustawa przekształca Akademię w organizację opartą na bliskim współdziałaniu jej dwóch filarów – korporacji naukowców oraz instytutów PAN.

Zgodnie z projektem ustawy korporacja – jako grupa obejmująca 350 uczonych o największych kompetencjach i dorobku naukowym oraz wybitnych uczonych zagranicznych – będzie mogła w znacznie większym stopniu wspierać działalność instytutów PAN. Będzie mogła to robić przez wskazywanie kierunków rozwoju badań czy promowanie projektów badawczych instytutów