Stypendia L’Oréal-UNESCO „Dla Kobiet i Nauki”

Stypendium doktoranckie w programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki otrzymała badaczka z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Angelika Andrzejewska-Romanowska zajmuje się określeniem, jak wygląda struktura komórkowych oraz wirusowych RNA w komórce, i w jaki sposób reguluje różne procesy komórkowe.

Gala wręczenia stypendiów odbyła się w dniu 14 listopada 2024 r. w Warszawie. Polską Akademię Nauk reprezentowała prof. Katarzyna Starowicz-Bubak z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN, która przekazała laureatkom serdeczne gratulacje od Prezesa PAN prof. Marka Konarzewskiego. W swoim wystąpieniu prof. Starowicz-Bubak wskazała, że stypendia L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki to istotne wyróżnienie, które z roku na rok coraz bardziej liczy się w środowisku naukowym i otwiera paniom drogę do kolejnych sukcesów. Przypomniała, że w tym roku prof. Katalin Karikó i prof. Anne L’Huillier, laureatki globalnego Programu L’Oréal-UNESCO For Women in Science Award, zostały uhonorowane Nagrodami Nobla.


“Praca naukowa wymaga dużego zaangażowania, precyzji, ciągłego doskonalenia umiejętności i wiedzy. Paniom Stypendystkom, które wybrały naukę, życzę wytrwałości, cierpliwości i dociekliwości. Tego wymagają badania naukowe i takie są cechy, które wyróżniły Wasze zgłoszenia z ponad 270 aplikacji nadesłanych w konkursie.”

— prof. Katarzyna Starowicz-Bubak

W 2023 roku jury, pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej, wybrało spośród 274 aplikacji 6 projektów badawczych, przyznając:

  • Stypendium magistranckie: Natalia Sauer, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, „Wpływ nanosekundowych impulsów elektrycznych na ekspresję markerów powierzchniowych LAG-3 i PD-1 na komórkach czerniaka barwnikowego (A375) i bezbarwnikowego (C32)”.
  • Stypendium doktoranckie: Angelika Andrzejewska-Romanowska, Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, „Charakterystyka dynamiki strukturalnej i funkcjonalnej genomów RNA aktywnych retrotranspozonów LTR”,
  • Stypendium doktoranckie: Elżbieta Wątor, Małopolskie Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, „Molekularne podstawy deoksyhypuzynacji”.
  • Stypendium habilitacyjne: Marta Pacia, Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków Uniwersytetu Jagiellońskiego, „Nowe aspekty patofizjologii kropel lipidowych w zapaleniu izolowanego naczynia krwionośnego”,
  • Stypendium habilitacyjne: Aleksandra Rutkowska, Centrum Chorób Mózgu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, „Opracowywanie metod stymulacji potencjału regeneracyjnego mieliny w terapii stwardnienia rozsianego”,
  • Stypendium habilitacyjne: dr Magdalena Zdrowowicz-Żamojć, Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, „Radiouwrażliwianie poprzez skojarzone działanie modyfikowanych nukleozydów i inhibitorów naprawy DNA w celu poprawy skuteczności radioterapii”.

Sylwetki laureatek zostały przedstawione na stronie Programu.

Program stypendialny L’Oréal „Dla Kobiet i Nauki” jest skierowany do kobiet prowadzących badania z szeroko rozumianych nauk o życiu, takich jak nauki przyrodnicze, medyczne i nauki o zdrowiu, rolnicze, ścisłe czy inżynieryjno-techniczne. Jego głównym celem jest promowanie osiągnięć polskich badaczek, które przyczyniają się do rozwoju nauki oraz udzielenie im finansowego wsparcia, które będą mogły przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. W tym roku program L’Oréal-UNESCO for Women in Science obchodzi 25-lecie. W Polsce inicjatywa jest realizowana od 2001 r., dzięki czemu wyróżniono już 123 naukowczynie.