Stypendyści programu PASIFIC spotkali się w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie

Spacery po kolekcji roślin sadowniczych, leczniczych i herbarium, obejrzenie największej w Polsce kolekcji odmian uprawnych róż oraz lunch na trawie w malowniczym ogrodowym otoczeniu złożyły się na program 3. spotkania sieciującego zorganizowanego przez Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN dla stypendystów programu PASIFIC.

W wydarzeniu uczestniczyło 20 stypendystów oraz 14 osób im towarzyszących, w tym 8 dzieci. Zgromadzonych gości powitał prof. dr hab. Paweł Rowiński, profesor Instytutu Geofizyki PAN i członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, koordynator programu PASIFIC, oraz prof. dr hab. Arkadiusz Nowak, dyrektor Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Bogna Hryniszyn, menedżerka programu PASIFIC.

Piknikowa atmosfera

Po powitalnej kawie prof. Arkadiusz Nowak oprowadził gości po kolekcji drzew i krzewów owocowych oraz po wystawie zdjęć prezentowanej w Ogrodzie. Opowiedział m.in. o historii Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i o współpracy placówki z ambasadą Japonii oraz z Uniwersytetem Azji Środkowej w Tadżykistanie.

Po lunchu stypendyści i ich rodziny zostali zaproszeni do obejrzenia kolekcji roślin leczniczych i przyprawowych po której oprowadziła dr Anna Znój, kierowniczka Zespołu Kolekcji Roślin Użytkowych Ogrodu w Powsinie. Goście zadawali pytania o właściwości lecznicze i zastosowanie kulinarne oglądanych roślin, chętnie też kosztowali owoców drzewa morwy i egzotycznych dla nich czarnych porzeczek. Spacer po Kolekcji Narodowej Odmian Uprawnych Róż oraz po Ogrodach Sensorycznych wykorzystali do zrobienia pamiątkowych zdjęć.

Celem spotkania, które miało miejsce w dniu 30 czerwca 2023 r., była integracja i stworzenie warunków do wymiany doświadczeń stypendystów z ich współpracy z instytutami i naukowcami z całej Polski.

PAN Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie był 4. placówką Akademii, którą odwiedzili stypendyści programu PASIFIC w ramach spotkań sieciujących.  Podczas wcześniejszych wydarzeń mieli okazję gościć w Domu Zjazdów i Konferencji PAN w Jabłonnie oraz w Pałacu Staszica i w siedzibie Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk zlokalizowanej na warszawskim Starym Mieście.

O programie

PASIFIC – to program stypendialny dla doktorantów oferujący możliwość prowadzenie przełomowych badań w rożnych dyscyplinach naukowych i zapewniający niezależność naukową badań. Program jest współfinansowany przez program badań i innowacji Unii Europejskiej Horyzont 2020 w ramach programu COFUND Marii Skłodowskiej-Curie.

Program jest prowadzony przez Biuro ds. Doskonałości Naukowej Polskiej Akademii Nauk.  Bierze w nim udział 48 naukowców wyłonionych z puli 550 kandydatów zgłoszonych w dwóch konkursach ogłoszonych w 2021 roku. Stypendyści goszczący w Polsce pochodzą z 19 krajów z całego świata, w tym z Indii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Włoch, Ukrainy i innych.

Projekt współfinansowany ze środków przeznaczonych na program finansowania badań naukowych i innowacji UE „Horyzont 2020” na podstawie umowy Nr 847639 o dofinansowanie działań „Marie Skłodowska-Curie” oraz ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.