Wręczenie Gwiazd Internacjonalizacji 2024 – wśród nagrodzonych b. prezes PAN, prof. J. Duszyński

Rozdano Gwiazdy Internacjonalizacji 2024 – wyróżnienia dla osób praktycznie zajmujących się internacjonalizacją w działach rekrutacji i marketingu, czy szkołach języka polskiego, a także wybitnych menadżerów, nauczycieli akademickich i badaczy internacjonalizacji.

Wspomniane nagrody wręczono już po raz siódmy, a wyłonienie laureatów leżało w gestii Kapituły, którą kieruje prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący KRASP i rektor Politechniki Śląskiej. W jej skład wchodzą reprezentanci wszystkich polskich instytucji i organizacji zaangażowanych w rozwój umiędzynarodowienia.

Wybitną Gwiazdą (Distinguished Star) nagrodzony został prof. Andrzej Jajszczyk, członek m.in. PAN i Academia Europaea. Wyróżnieniem tym honorowane są osoby szczególnie zasłużone dla umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i nauki.

Prof. Jerzy Duszyński, prezes PAN w kadencjach 2015–2018 i 2019–2022, odznaczony został Gwiazdą Dyplomacji Naukowej (Science Diplomacy Star), którą przyznaje się osobom mającym wpływ na tworzenie pozytywnego wizerunku Polski jako kraju o wysokim potencjale naukowym. − Nauka jest niezwykle istotnym czynnikiem w pomyślnym rozwoju państw, dlatego zabieganie o jej wpływ na rozwiązywanie aktualnych problemów powinno być troską zarówno polityków, władzy, biznesu czy ogólnie społeczeństwa, jak i samych naukowców − mówił.

Tytuł Gwiazdy Dyplomacji (Public Diplomacy Star) trafił do Tomasza Orłowskiego, doktora historii i ambasadora RP we Francji i w Księstwie Monako (2007–2014) oraz we Włoszech i Republice San Marino (2015–2017). Nagrodą tą odznacza się osoby aktywne w obszarze dyplomacji publicznej, upowszechniające wysokie standardy międzynarodowych kontaktów akademickich i naukowych.

Nagrodą dla kadry zarządzającej szkół wyższych (z wyłączeniem rektorów), Gwiazdą Zarządzania (Management Star), nagrodzono prof. Bogusławę Drelich-Skulską, prorektor ds. akredytacji i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Dr hab. Paweł Kaczmarczyk, prof. UW, członek bądź współpracownik gremiów zajmujących się problematyką mobilności oraz migracji (m.in. Komitetu Badań nad Migracjami PAN, Komitetu Nauk Demograficznych PAN) otrzymał Gwiazdę Badań (Research Star). Laureat został wyłoniony spośród kadry badawczej uczelni, prowadzącej badania nad internacjonalizacją szkolnictwa wyższego w Polsce i na świecie.

Gwiazdą Rozwoju (Development Star) odznaczono dr Katarzynę Świerk, dyrektorkę Biura Nauki Uniwersytetu Gdańskiego, a od 2016 r. także pełnomocniczkę UG ds. otwartego dostępu do publikacji naukowych. Tytuł ten przyznaje się osobom o wybitnych osiągnięciach w działaniach na rzecz międzynarodowego rozwoju uczelni w zakresie naukowym i edukacyjnym.

Gwiazda Kształcenia (Teaching Star), przyznawana osobom z kadry badawczo-dydaktycznej wyróżniającym się jakością prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów obcokrajowców oraz tworzącym nowe formy i inicjatywy w zakresie kształcenia międzynarodowego, trafiła do prof. Krzysztofa Walkowika. Profesor jest od 2020 roku dziekanem Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej.

Tytułem Gwiazdy Marketingu (Marketing Star) uhonorowano Olgę Vakhrinę, która na co dzień zajmuje się m.in. obsługą studentów zagranicznych na studia prowadzone przez Politechnikę

Poznańską w językach angielskim, polskim, ukraińskim i rosyjskim oraz organizacją Dni Otwartych i webinariów „Jak zostać studentem Politechniki Poznańskiej”.

Nagrodę dla osób zajmujących się umiędzynarodowieniem, które mają nie więcej niż 35 lat, a ich działania obiecująco rokują na przyszłość, Wschodzącą Gwiazdę (Rising Star), wręczono Katarzynie Specjalskiej z SGGW. Laureatka w przeszłości pracowała w placówce dyplomatycznej, piastowała też stanowisko ewaluatora programów europejskich.

Uroczyste wręczenie nagród „Gwiazd Umiędzynarodowienia” (bo i tak się je nazywa) odbyło się 8 lutego w Poznaniu podczas gali na konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce 2024”, organizowanej wspólnie przez KRASP, Perspektywy i Politechnikę Poznańską. − Tegoroczna konferencja jest bardzo symboliczna, kończymy bowiem etap ilościowy umiędzynarodowienia, naszym zadaniem obecnie jest budowanie jakości tak w kontekście internacjonalizacji kształcenia, jak i w kontekście wspierania umiędzynarodowienia badań − mówił podczas otwarcia konferencji Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Konferencja trwała dwa dni, a w jej ramach odbyło się siedem sesji plenarnych. Dotyczyły one m.in. głównych wyzwań internacjonalizacji szkolnictwa wyższego w Polsce 2024–2028, współpracy akademickiej między Polską a Wielką Brytanią, problemów umiędzynarodowienia z punktu widzenia polskich badaczy, czy kwestii dbania o dobrostan studentów zagranicznych. Do obrad sesji pod nazwą „Umiędzynarodowienie nauki – jak wejść do europejskich programów badawczych?” zaproszona została m.in. prof. Mirosława Ostrowska, wiceprezeska Polskiej Akademii Nauk. Dyskusja w tej części dotyczyła czynników wpływających na skuteczność pozyskiwania projektów z programu Horyzont, a także prestiżowych grantów ERC. Spotkanie było też przestrzenią do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk. W sesji „Incubating Freedom for Ukraine – Adapting Refugees to Digital Economy in Europe” natomiast udział wziął prof. Jerzy Duszyński.

W konferencji uczestniczyło ponad 350 osób, w tym ponad 50 rektorów. Kluczową grupę stanowili dyrektorzy działów współpracy międzynarodowej, rozwoju i promocji ponad 100 polskich uczelni.

Fot. Anita Kot/Perspektywy