Paryż

Misją Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Paryżu jest wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej, w szczególności polsko-francuskiej i polsko-frankofońskiej. Placówka działa na rzecz umiędzynarodowienia i promocji osiągnięć polskiej nauki, dba o rozwój polsko-francuskich kontaktów naukowych oraz wspiera polskich naukowców realizujących badania we Francji.

W siedzibie Stacji Naukowej PAN w Paryżu organizowane są konferencje, sympozja, wykłady oraz wystawy czy koncerty. Priorytetem Stacji jest interdyscyplinarności i multidyscplinarności organizowanych wydarzeń: dotyczą one zarówno nauk społecznych i humanistycznych, jak i nauk przyrodniczych, inżynieryjnych i technicznych, rolniczych, nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu. Stacja współpracuje z organizacjami międzynarodowymi takimi jak UNESCO czy OECD, a jej działalność wpisuje się również w aktywność związaną z dyplomacją naukową.

Od 1998 roku Stacja w Paryżu wydaje “Annales” (“Roczniki”), które zawierają kalendarium wydarzeń, teksty wykładów i konferencji, a także wspomnienia o wybitnych naukowcach. Poza własną działalnością wydawniczą, placówka współfinansuje wydawanie publikacji ważnych dla francusko-polskich stosunków naukowych. W Stacji znajduje się biblioteka, której księgozbiór dotyczy związków historycznych i kulturalnych Francji i Polski, historii polskiej nauki oraz różnorodności polskiego dziedzictwa kulturowego.

Informacje o wydarzeniach można śledzić na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Stacji (InstagramFacebookTwitterLinkedIn).

Strona internetowa: www.paris.pan.pl

Grupa osób stoi przed budynkiem
Uczestnicy konferencji naukowej „Najnowsze trendy w ekonomii bankowości centralnej”, która odbyła się w siedzibie Stacji w Paryżu w 2021 r.

Fot. Natalia Pstrag / Stacja PAN w Paryżu

Trzy panie siedzą przed okrągłym stolikiem, jedna z mikrofonem
Stacja PAN w Paryżu organizuje wiele wydarzeń naukowych i kulturalnych. Przykładem może być spotkanie pt. „Myśleć i praktykować politykę inaczej: lekcja Jerzego Giedroycia i ‘Kultury’ paryskiej” (2021 r.), w którym wzięli udział naukowcy zarówno francuskich, jak i polskich jednostek

Fot. Szymon Trzybiński / Stacja PAN w Paryżu