Rzym

Stacja Naukowa Polskiej Akademii Nauk w Rzymie to druga najstarsza (po paryskiej) zagraniczna placówka naukowa Akademii. Założona w 1927 r. korzeniami sięga jeszcze XIX wieku.

Działalność Stacji koncentruje się na dwóch obszarach: bibliotecznym oraz naukowym. Głównym profilem biblioteki i archiwum są polsko-włoskie relacje we wszystkich dziedzinach nauki. Dzięki projektom grantowym wykonano szereg prac mających na celu opracowanie cennych starodruków, rękopisów i innych dokumentów archiwalnych. Największym z nich było opracowanie i zdigitalizowanie archiwum rękopisów Piattolego (http://piattoli-archive.eu/). Obecnie księgozbiór rzymskiej Stacji uznany jest za jedną z najcenniejszych kolekcji bibliotecznych za granicą.

Drugim filerem Stacji jest działalność naukowa. Na przestrzeni lat odbyło się wiele odczytów, wykładów i konferencji, umożliwiające naukowcom zaprezentowanie swoich badań oraz nawiązanie kontaktów z innymi badaczami. Ostatnim spotkaniem z 2021 r. była międzynarodowa konferencja „Polsko-włoskie kontakty artystyczne 1871-1939” współorganizowana z Polskim Instytutem Studiów nad Sztuką Świata oraz Instytutem Polskim w Rzymie.

Stacja prowadzi również działalność wydawniczą. Publikowana jest od 1956 r. seria „Conferenze” oraz pojawiająca się regularnie w formacie pdf seria „Atti dell’Accademia Polacca”.

Strona internetowa: rzym.pan.pl

Czarno-biała fotografia, mężczyzna siedzi na kanapie i przegląda książkę
Hr. Józef Michałowski, pierwszy i wieloletni kierownik Stacji Naukowej PAN/PAU w Rzymie w pomieszczeniach biblioteki
Uśmiechnięta kobieta trzyma starodruk w białych rękawiczkach
Oględziny starodruków w archiwum biblioteki Stacji
Kobieta siedzi przy stole z laptopem, za nią wyświetlona prezentacja
Odczyt referatu podczas konferencji „Polsko-włoskie kontakty artystyczne 1871-1939” (2021 r.)
Dwaj mężczyźni w archiwum
Kustosze Biblioteki Kórnickiej, dr Tomasz Zuzek i mgr Grzegorz Kubacki podczas zabezpieczania archiwum SN PAN w Rzymie

Fot. Archiwum Stacji Naukowej PAN w Rzymie