Wiedeń

PAN Stacja Naukowa w Wiedniu jest jednostką zagraniczną Polskiej Akademii Nauk i jej przedstawicielstwem w Austrii. Do głównych zadań jednostki należy promocja i upowszechnianie dorobku polskich badaczy i naukowców w Austrii, a także ułatwianie i wspieranie polsko-austriackiej współpracy naukowej.

Zadania jednostki są realizowane w szczególności poprzez organizację międzynarodowych konferencji, cykli wykładów oraz sympozjów, a także inicjowanie i prowadzenie polsko-austriackich i paneuropejskich projektów badawczych. W Stacji reprezentowane jest szerokie spektrum nauk. Proponowane są także indywidualne odczyty naukowe, imprezy kulturalne i wystawy.

Obecnie Stacja promuje badania nad wielokulturowością, polityką historyczną na terenie Galicji oraz metodami przekazywania wiedzy historycznej, zwłaszcza w kontekście młodszych odbiorców. Ponadto, we współpracy z Fundacją Lanckorońskich, realizuje projekt „Young Researchers Take the Lead” goszcząc stypendystów programu Lanckorońskich oraz dając im przestrzeń do prowadzenia i zaprezentowania swoich badań austriackim odbiorcom zarówno w postaci wykładów w Stacji, jak i nagrania krótkich filmów promujących ich pracę.

Stacja prowadzi również własny kanał na YouTube (https://www.youtube.com/channel/UCw-vCSXXXmlS1WUFaHN3KXQ), gdzie udostępnia wykłady, webinaria oraz odcinki podcastu naukowego „Struck by Science”, w ramach którego wywiadów udzielają naukowcy z Austrii i Polski. Wiedeńska jednostka wydaje liczne publikacje, samodzielnie lub we współpracy z partnerami i renomowanymi wydawnictwami naukowymi. Publikuje m.in. materiały z konferencji i sympozjów, publikacje wynikające z projektów badawczych oraz opracowania naukowe z serii wydawniczej „PAN@Wien Working Papers”. Dodatkowo, we współpracy z Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, Stacja publikuje prace magisterskie uhonorowane w konkursie na Naukową Nagrodę Ambasadora RP w Berlinie w ramach serii „Berliner-Wiener Arbeitspapiere zu Geistes- und Sozialwissenschaften”. Posiada też bibliotekę liczącą ok. 16 tys. woluminów.

Strona internetowa: vienna.pan.pl

stojaki z planszami, w tle grupka ludzi
Wernisaż wystawy poświęconej wojnie na Ukrainie przygotowanej m.in przez stacje PAN w Berlinie i Wiedniu. Wystawę prezentowano na Uniwersytecie Wiedeńskim w dniach 27.07-16.09.2022 r.
Kobieta z mikrofonem na tle prezentacji w sali pełnej siedzących ludzi
Prezentacja książki Aleksandry Szymanowicz-Hren „Faniteum – sein Bau und seine Geschichte” o historycznym budynku w Wiedniu
Śpiewaczka i muzycy na scenie
Stacja Naukowa PAN w Wiedniu organizuje także wydarzenia artystyczne. Na zdjęciu koncert zespołu Małgosi Markowskiej towarzyszący wydarzeniu poświęconemu przekładom naukowym
Marmurowa tablica z nazwą Stacji PAN w Wiedniu po polsku i niemiecku
Tablica witająca gości Stacji PAN w Wiedniu

Fot. Archiwum Stacji PAN w Wiedniu