Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Seminarium: Praktyki transgraniczne w Miastach podzielonych: Kryzys czy nowy paradygmat badania? Badanie granic w ramach teorii praktyk społecznych.

25 marca @ 15:00 - 17:00

Mamy przyjemność zaprosić państwa na Seminarium podczas którego wybitni przedstawiciele nauki wygłoszą wspólnie referat pt. Praktyki transgraniczne w Miastach podzielonych: Kryzys czy nowy paradygmat badania? Badanie granic w ramach teorii praktyk społecznych. Swój udział zapowiedzieli:

 

  • dr hab. Natalia Niedźwiecka-Iwańczak, prof. IS UWr
  • dr Łukasz Rogowski, Wydział Socjologii UAM
  • dr Maciej Frąckowiak, Wydział Socjologii UAM

 

Prowadząca seminarium będzie prof. dr hab. Joanna Kurczewska. W roli komentatora udział weźmie Dr Karol Kurnicki, Leibniz-Institut für Länderkunde

Seminarium odbędzie się w formie zdalnej w poniedziałek 25 marca 2024 roku o godzinie 15:00. Poniżej prezentujemy dane umożliwiające wzięcie udziału w dyskusji.

 

Link do wydarzenia:

https://zoom.us/j/98534762060?pwd=Q2E2K2U1YmExNmFvV2VaaVJvRlNZZz09

Identyfikator spotkania: 985 3476 2060

Kod dostępu: 171641

 

Abstrakt

Praktyki transgraniczne ujmować można jako pewien rodzaj praktyk społecznych. Zgodnie z ujęciem T. Schatkzkiego (1996) praktyki społeczne są rozwijającymi się w czasie i rozproszonymi w przestrzeni wiązkami działań i wypowiedzi.  Praktyki rządzą się pewnymi regułami, są teleoafektywne (zorientowane na cel i nadawanie im ważności), są ucieleśnione, zakorzenione w konkretnych miejscach, i jako takie, mają związek z infrastrukturą materialną, która je umożliwia i wpływa na ich przejawy. W przypadku praktyk transgranicznych kluczową rolę odgrywa infrastruktura graniczna, jej forma (a szczególnie stopień przepuszczalności granicy). W kontekście miejskim istotna jest sama przestrzeń po drugiej strony granicy – jej atrakcyjność oraz dostępność dla realizacji różnych potrzeb. W pierwszej części referatu uwaga zostanie zogniskowana wokół praktyk transgranicznych mieszkańców miast podzielonych, usytuowanych na granicy polsko-niemieckiej (Słubice-Frankfurt nad Odrą, Gubin-Guben) oraz na polsko-czeskiej (Cieszyn i Czeski Cieszyn) w różnych okresach (uwzględniając czas kryzysu, który związany był m.in. z pandemią COVID-19). Zostaną one przedstawione w oparciu o dane z projektów „(De/Re)Konstruowanie granic – narracje i imaginacje o miastach podzielonych w Europie Środkowej w perspektywie porównawczej” (NCN OPUS) oraz „De-Re-Bord. Społeczno-przestrzenne transformacje na niemiecko-polskich obszarach przygranicznych. Praktyki zacierania i odtwarzania granicy” (NCN Beethoven), pozyskane w zogniskowanych wywiadach grupowych, indywidualnych i wideospacerach realizowanych z mieszkańcami tychże ośrodków, w toku obserwacji szaty informacyjnej miast, analizy danych zastanych oraz pochodzących z badań dzienniczkowych.  W drugiej części wystąpienia zastanowimy się nad skutkami ewolucji tych praktyk dla tożsamości polsko-niemieckich regionów transgranicznych, także w kontekście trwającego polikryzysu (po pandemii, kolejne zmiany związane były z katastrofą ekologiczną na Odrze, wojną w Ukrainie, blokadami granicy przez protestujących rolników oraz przywróceniem kontroli granicznych po niemieckiej stronie). Rozważymy także wyłaniającą się z tych kryzysów społecznych konieczność przeglądu ram teoretycznych dominujących obecnie z polskich badaniach pogranicza, służących do niedawna w większości badaniu procesów zamazywania granicy.

 

Details

Date:
25 marca
Time:
15:00 - 17:00
Event Categories:
,
Event Tags:
,

Organizer

Kino Iluzjon
Email
iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
View Organizer Website