Wzrost wynagrodzeń badaczy w instytutach naukowych PAN

Książki ułożone w stos

Od stycznia tego roku wzrosną pensje profesorów zatrudnionych na uczelniach oraz w instytutach naukowych PAN. Zmiana wyniesie ok. 12,5%. Tak wynika z rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki opublikowanego 2 stycznia 2023 r.

Konieczne zmiany w wynagrodzeniach badaczy

Środowisko naukowe już od dłuższego czasu apelowało o podniesienie stawki minimalnej pracowników zatrudnionych w sektorze naukowym. Jako jeden z powodów podawano zwiększone koszty utrzymania związane z inflacją oraz brak podwyżek od 2018 roku.

Apelowano o to m.in. podczas spotkania w kancelarii Prezesa Rady Ministrów w październiku 2022 r. O problemach instytutów naukowych PAN opowiadali wtedy ówczesny prezes Akademii prof. Jerzy Duszyński oraz obecny prezes, prof. Marek Konarzewski.  Potrzebę zmian zgłaszano także w odniesieniu do doktorantów, np. przez Akademię Młodych Uczonych PAN w stanowisku w sprawie sytuacji doktorantów.

Dotychczasowa minimalne miesięczne wynagrodzenia zasadnicze profesora w uczelni publicznej wynosiło 6 410 zł. Po zmianie stawka wzrośnie do 7 210 zł.

Wartość profesorskiej pensji stanowi podstawę do ustalenia wysokości uposażenia pozostałych pracowników. Otrzymują oni konkretny procent tej kwoty, który nie może być niższy niż 50% wynagrodzenia profesora. Szczegóły składowych wynagrodzenia oraz dodatków ustalają samodzielnie poszczególne jednostki naukowe.

Zmiana wynagrodzeń w instytutach naukowych PAN

Określona w rozporządzeniu minimalna wysokość wynagrodzenia zasadniczego profesora nie ogranicza wysokości pensji poszczególnych kategorii pracowników naukowych w instytutach PAN.

Jak mówi wiceprezes PAN prof. Natalia Sobczak „Faktyczna wysokość pensji w odniesieniu do każdego pracownika naukowego będzie zależała od sytuacji finansowej danego instytutu. Od posiadanych zasobów finansowych będzie uzależnione też uposażenie pozostałych pracowników, uwzględniając ustawowy wzrost płacy minimalnej w Polsce z początkiem 2023 roku”. Jak dodaje prof. Sobczak, kolejna podwyżka płacy minimalnej czeka nas od 1 lipca br. i będzie to już 19,6% wzrost w stosunku do minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w roku ubiegłym.

Szczegółowe założenia znajdują się na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Źródło informacji: MEiN