Zasady żywienia w okresie poniemowlęcym

Dziecko siedzące przy stole, na którym znajdują się warzywa

Jak rozwija się układ pokarmowy małego dziecka? Jakiej wielkości porcje pokarmu będą dla niego odpowiednie? Czy warto przedłużać karmienie piersią? Zachęcamy do zapoznania się ze stanowiskiem Komitetu Nauk o Żywieniu Człowieka PAN w sprawie żywienia dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia.

Opublikowane przez Komitet stanowisko powstało w oparciu o najnowsze wyniki badań populacyjnych na temat oceny stanu odżywiania i sposobu żywienia populacji wieku rozwojowego, w tym badań prowadzonych w Polsce w ramach Narodowego Programu Zdrowia w latach 2016-2020, stanowiska międzynarodowych grup ekspertów, a także aktualne normy żywienia. Na podstawie wszechstronnego przeglądu piśmiennictwa Komitet opracował zalecenia, które przedstawiamy pokrótce w 14 punktach.

  • Prawidłowe żywienie w czasie 1000 pierwszych dni życia dziecka warunkuje ich optymalny rozwój psychosomatyczny i obniża ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych.
  • Karmienie piersią wraz z rozszerzaniem diety dziecka zabezpiecza wszystkie potrzeby żywieniowe, z wyjątkiem witaminy D.
  • W drugim roku życia zadbaj o urozmaiconą konsystencję produktów. Żucie i gryzienie pokarmów kształtuje właściwą motorykę jamy ustnej dziecka.
  • Kształtuj właściwe zachowania żywieniowe dziecka poprzez równomierne rozplanowanie posiłków w ciągu dnia.
  • Przygotowując dziecku posiłki sięgaj po żywność świeżą, lokalną, mało przetworzoną, bogatą w pełnowartościowe białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe n-3 i n-6, węglowodany złożone, błonnik pokarmowy, witaminy, składniki mineralne oraz związki bioaktywne. Podstawą prawidłowego żywienia dzieci jest wykorzystanie żywności ze wszystkich grup – produkty zbożowe, mleczne, mięso, ryby, jaja, warzywa, owoce, tłuszcze.
  • Unikaj zbyt częstego spożycia przez dziecko takich produktów jak: sól, cukier, przetwory mięsne niskiej jakości, słodzone napoje gazowane, herbatki ziołowe, grzyby, napoje roślinne. Napoje roślinne z nasion soi, orzechów, ryżu, zbóż nie pokrywają podstawowego zapotrzebowania dziecka na składniki odżywcze.
  • Zaspakajaj pragnienie dziecka podając mu wodę (np. źródlaną lub mineralną, nisko- lub średnio-zmineralizowaną). Nie używaj wody mineralnej do gotowania.
  • Niedobory składników odżywczych koryguj urozmaicając dietę lub podając żywność wzbogacaną w brakujące dziecku składniki odżywcze.
  • Suplementuj witaminę D. Pamiętaj, że suplementacja preparatami innych witamin lub preparatami witaminowo-mineralnymi nie jest wskazana dla całej populacji.
  • Zadbaj o odpowiednią podaż energii i białka z pożywienia. Unikaj nadmiernego spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cukrów prostych i dwucukrów, które zwiększają ryzyko chorób dietozależnych.
  • Monitoruj rozwój fizyczny dziecka (pomiar masy i wysokości ciała). W porozumieniu z pediatrą bądź dietetykiem koryguj nieprawidłowości w rozwoju.
  • Dziecko odwzorowuje nawyki żywieniowe rodziców. W codziennym odżywianiu dawaj dziecku dobry przykład.
  • Promuj codzienną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu.
  • Zadbaj o higienę snu. Odpowiednia jakość i liczba godzin snu we wczesnym dzieciństwie może poprawić odporność i zmniejszyć ryzyko otyłości w przyszłości.

Autorzy opracowania tłumaczą jak funkcjonuje i zmienia się we wczesnym okresie układ pokarmowy dziecka, jak stopniowo rozszerzać i komponować dietę, wykształcając przy tym prawidłowe nawyki żywieniowe oraz jakie ryzyko niosą z sobą ewentualne niedobory składników odżywczych.  

Ponadto, w stanowisku znajdziemy tabelaryczne zestawienia norm żywienia dla dzieci w wieku od 1 roku do 3 lat sporządzone przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny oraz modelowe racje pokarmowe wyrażone w produktach.

Pełna treść stanowiska.

Źródło informacji: Komitet Nauk o Żywieniu Człowieka PAN