Zmiany w nowym Programie Pracy ERC

Logo European Research Council

Główne kierunki zmian

W lipcu tego roku spodziewane są istotne zmiany w nowym Programie Pracy ERC, zasygnalizowane już w grudniu i marcu. Obejmą proces oceny zarówno projektu badawczego, jak i wniosku, kwestie finansowania w konkursie ERC Advanced oraz harmonogram nadchodzących konkursów.

Przy ocenie projektu większy nacisk zostanie położony na proponowany projekt badawczy, niż na karierę naukową i CV. Osiągnięcia naukowe zostaną także potraktowane bardziej kompleksowo. Jest to zgodne z inicjatywą „Coalition for Advancing Research Assessment” (CoARA), która została podpisana przez ponad 500 naukowców, uczelni oraz agencji finansujących badania, w tym ERC. Porozumienie postuluje spojrzenie na osiągniecia naukowe bardziej jakościowo i kompleksowo, w przeciwieństwie do stosowania wyłącznie oceny ilościowej, koncentrującej się na głównie na publikacjach.

Ocena projektu badawczego – rezygnacja z terminologii „high risk – high gain” na rzecz ambitnego charakteru projektu

Doskonałość naukowa pozostanie jedynym kryterium oceny zarówno pomysłu naukowego, jak i badacza. Doskonałość pomysłu będzie oceniona na podstawie przełomowej natury badań, wykonalności projektu, a także jego ambitnego charakteru, który jest szerszym pojęciem, aniżeli do tej pory używane określenie  „high risk – high gain”.  Podobnie, ERC nie będzie wyodrębniać oceny nowatorskiego charakteru zastosowanej metodologii z oceny metodologii jako takiej.

Ocena naukowca – podkreślona rola 10 najbardziej przełomowych osiągnięć naukowych

Spodziewamy się zmian w strukturze wniosku w części poświęconej profilowi badacza. W nowym programie pracy, CV oraz opis dorobku naukowego zostaną połączone w jeden, 4-stronnicowy dokument. Kandydaci będą musieli wymienić nie więcej niż 10 osiągnięć naukowych, które najlepiej ilustrują jak ich badania przyczyniły się do postępu w danym obszarze naukowym. Nacisk będzie położony zwłaszcza na osiągnięcia z ostatniego okresu, a także na przykłady znacznego uznania w środowisku naukowym (np. otrzymane nagrody). Kandydaci mogą opisać każde z wymienionych osiągnięć, uwzględniając swój wkład.  

Przerwy w karierze naukowej, niestandardowe ścieżki kariery oraz wkład do społeczności naukowej nie będą same w sobie przedmiotem oceny, jednak mogą być pomocne dla ekspertów w bardziej kompleksowej ocenie osiągnięć naukowca.

Odchodzi się od oceny ilościowej: liczby cytowań, Indeksu Hirscha, w kierunku oceny jakościowej osiągnieć naukowych.

Proces oceny – nowe zasady wyboru wniosków do II etapu 

W głównych konkursach ERC – Starting, Consolidator oraz Advanced, nie więcej niż 44 aplikacji w jednym panelu będzie mogło zostać zakwalifikowanych do II etapu. Pojawi się także rozróżnienie wniosków, które otrzymały ocenę A w pierwszym etapie. Część z tych projektów nie znajdzie się wśród 44 projektów i nie zostanie zakwalifikowana do II etapu. Zarazem wnioskodawcy nie będą podlegali  karencji, i będą mogli aplikować  w kolejnym konkursie ERC.    

Konkurs ERC Advanced – finansowanie na zasadzie „lump sum”

Finansowanie grantu Advanced będzie od nowego Programu Pracy roku możliwe na zasadzie ryczałtu (lump sum) na całość projektu, niezależnie od rzeczywistych poniesionych kosztów. ERC zaznacza, że ta forma finansowania nie będzie wykluczać możliwości przeniesienia grantu do innej jednostki goszczącej oraz zwiększenia finansowania w uzasadnionych przypadkach, tak jak to miało miejsce przy obowiązywaniu kosztów rzeczywistych sfinansowanego projektu.

Zmiany w harmonogramie konkursów

ERC przedstawiło wstępny harmonogram konkursów ERC:

Tabela z harmonogramem