6 raport IPCC: podsumowanie dla decydentów po polsku

Planeta Ziemia wyglądająca jak budzik

Prezentujemy streszczenie pierwszej części najnowszego raportu IPCC. Dokument w syntetyczny sposób ujmuje najważniejsze ustalenia nauk fizycznych dotyczące zmiany klimatu. Przedstawia też 5 panch, przykładowych scenariuszy emisji gazów cieplarnianych.

Podsumowanie jest dostępne w języku polskim i adresowane przede wszystkim do decydentów. Do streszczenia załączamy komunikat nr 05/2021 zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego działającego przy prezesie PAN.

6 raport IPCC. Podsumowanie dla decydentów (polska wersja językowa)

Komunikat 05/2021 interdyscyplinarnego zespołu doradczego ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN

O IPCC

IPCC (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change) to Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu. Dostarcza on naukowych informacji o globalnym ociepleniu. Publikuje obszerne raporty z wynikami badań prowadzonych przez uczonych z całego świata.

W sierpniu 2021 poznaliśmy pierwszą z trzech części 6 raportu IPCC. Liczy ona ponad 3800 stron, dlatego kluczowe wnioski zostały zebrane w załączonym podsumowaniu.

Eksperci w PAN

Zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego działa przy prezesie PAN od kwietnia 2020. Zadaniem grupy jest doradztwo naukowe w zakresie osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej. Uczeni służą wsparciem merytorycznym w stworzeniu ambitnej polityki klimatycznej oraz planu transformacji w kierunku tzw. gospodarki zeroemisyjnej.

Przewodniczącym zespołu jest prof. Szymon Malinowski, członek PAN, fizyk atmosfery, który od lat popularyzuje wiedzę o klimacie. Ze strony kierownictwa PAN za współpracę odpowiada prof. Paweł Rowiński, wiceprezes Akademii, hydrolog i hydrodynamik związany z Instytutem Geofizyki PAN.

Źródło informacji: PAN
Źródło zdjęcia: Freepik