Analiza polskich nałogów

Ręce w łańcuchach sięgające po szklankę

Respondenci biorący udział w Ogólnopolskim Badaniu Nałogów deklarują, że zmagają się z uzależnieniem głównie od alkoholu, nikotyny, ale też np. objadania się. Zbadali to naukowcy z Instytutu Psychologii PAN.

Ogólnopolskie Badanie Nałogów to projekt zainicjowany i realizowany przez dwóch naukowców z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk: dra hab. Mateusza Golę oraz Macieja Skorko.

Aż 20 826 osób pobrało od czerwca do września 2022 r. darmową aplikację Nałogometr, za pomocą której naukowcy mogli w bardzo krótkim czasie zrealizować cele założone w badaniu. Aplikacja ta wspiera uzależnione osoby w radzeniu sobie z nałogiem.

Najczęstsze uzależnienia

Zgodnie z przedstawionymi wynikami wszystkie warunki potrzebne do dołączenia do badania spełniło 15 477 osób. Aż 49,3% z nich zadeklarowało, że zmaga się z nałogiem alkoholowym. Nałóg ten dominował prawie w każdej grupie badawczej. Jedynie wśród kobiet najczęściej deklarowanym nałogiem było objadanie się.

Jak tłumaczy jeden z naukowców prowadzących badanie dr hab. Mateusz Gola: „Zgodnie z klasyfikacjami zaburzeń i chorób, takimi jak np. Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób Światowej Organizacji Zdrowia, objadanie się nie jest nałogiem, ale zaburzeniem odżywiania, jeśli prowadzi do znacznego wzrostu masy ciała. Jednak nowoczesne badania mózgu coraz częściej pokazują, że mechanizmy leżące u podłoża kompulsywnego objadania się, mogą przypominać te znane z uzależnień behawioralnych takich jak np. hazard czy uzależnienie od gier komputerowych”.

Uzależnienie od innych produktów lub zjawisk

Od czego można się uzależnić? Lista jest naprawdę długa – oprócz już wymienionych to m.in. dopalacze, narkotyki (kokaina, amfetamina i in.), praca, środki przeciwbólowe lub leki uspokajające, ale też m.in. korzystanie z internetu, kofeina czy drapanie skóry.

W przypadku innych nałogów nie jest za to wysoki wskaźnik osób, które zadeklarowały uzależnienie od nikotyny. Nałóg ten wskazało 36,5% badanych. Na kolejnych miejscach znalazły się wspomniane wcześniej objadanie się (30,3%) oraz pornografia. Wśród 23% osób zmagających się z tym nałogiem problem powszechny był zwłaszcza wśród mężczyzn, którzy stanowili 90% tej grupy.

Co siódma osoba biorąca udział w badaniu wskazała, że zmaga się nałogowym używaniem marihuany (14,33%). W sporej części społeczeństwa panuje błędne przekonanie, że od marihuany nie można się uzależnić.

Pełne wyniki z Ogólnopolskiego badania nałogów znalazły się w obszernym raporcie, który można pobrać ze strony https://badanienalogow.pl/.

O Ogólnopolskim Badaniu Nałogów

Ogólnopolskie Badanie Nałogów (OBN) to projekt zainicjowany przez psychologów Polskiej Akademii Nauk, aby wspierać osoby wychodzące z nałogów. W zespole pracują psychologowie, specjaliści zajmujący się uzależnieniami, sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym.

Wynikiem pracy jest Nałogometr. To inteligenta aplikacja mobilna, która w czasie rzeczywistym przewiduje prawdopodobieństwo ryzyka zachowań nałogowych z wyprzedzeniem nawet do 48 godzin. Oferuje też nowoczesne metody wsparcia psychologicznego. Projekt realizowany jest we współpracy m.in. z MONAR, kliniką AKMED oraz Uniwersytetem Kalifornijskim w San Diego.

Źródło informacji: Nałogometr