Dr hab. Piotr Wcisło laureatem grantu ERC Starting na niezwykle dokładne badanie struktury cząsteczki wodoru

Mężczyzna w białej koszuli

Dr Wcisło w swoim projekcie wykorzysta technologie laserowe do testowania teorii kwantowej na możliwie najgłębszym poziomie. Na realizację 5-letniego projektu H2TRAP „New experimental methods for trapping cold molecular hydrogen” otrzyma 1,9 mln euro.

O projekcie dra Wcisło

Głównym celem projektu H2TRAP jest wykorzystanie technologii laserowych do testowania teorii kwantowej na możliwie najgłębszym poziomie. Narzędziem do osiągniecia tego celu będzie uwięzienie molekuły wodoru.

To pionierskie wyzwanie będzie oparte na konfiguracji pól laserowych i magnetycznych niezbędnej do stworzenia pola siłowego, które pozwoli zatrzymać molekuły wodoru wewnątrz komory próżniowej. Dzięki osiągniętej w ten sposób izolacji układu kwantowego od środowiska zespół badawczy dra Wcisły wykona precyzyjne pomiary.

Badania pozwolą nie tylko na praktyczne przetestowanie najdokładniejszej istniejącej teorii kwantowej, ale również na określenie granic stosowalności tego modelu.

O laureacie grantu ERC

Dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK, jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych, które ukończył ze specjalnością fizyka atomowa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracę doktorską zrealizował w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie jest zatrudniony od 2015 r. Ma za sobą 6-miesięczny staż w Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Cambridge w Stanach Zjednoczonych oraz liczne krótsze wyjazdy naukowe. W latach 2018-2019 pracował w laboratoriach prestiżowego JILA (Joint Institute for Laboratory Astrophysics, a joint institute of The University of Colorado Boulder USA and the National Institute of Standards & Technology).

Sypendysta programu START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Otrzymał grant SONATA Narodowego Centrum Nauki na realizację projektu „Stany rozproszeniowe w ultradokładnej spektroskopii molekularnej – eksperyment i obliczenia ab initio dla układu H2-He”. Obecnie kieruje dwoma grantami OPUS oraz projektem PRELUDIUM BIS finansowanych przez NCN. Otrzymał stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców.

Mężczyzna siedzi w pomieszczeniu pełnym sprzętu i kabli

Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody im. prof. Stanisława Pieńkowskiego za osiągnięcia w dziedzinie fizyki eksperymentalnej (2015). Dostał też nagrodę Polskiego Towarzystwa Fizycznego za pracę magisterską (2012). Kierowany przez niego zespół znalazł się w gronie laureatów prestiżowych Nagród Ministra za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne w kategorii badania podstawowe. Otrzymał też Nagrodę Premiera za wyróżnioną rozprawę doktorską oraz Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia naukowe II stopnia. W 2022 r. został uhonorowany po raz kolejny – otrzymał nagrodę Narodowego Centrum Nauki.

Biuro ds. Doskonałości Naukowej PAN wspierało dra hab. Piotra Wcisłę w przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej przed panelem złożonych z ekspertów ERC.

O grantach ERC Starting

Starting Grant to finansowanie przyznawane na przełomowe i odkrywcze projekty młodym badaczkom i badaczom (od 2 do 7 lat po doktoracie) przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ang. European Research Council – ERC). Na projekt trwający do pięciu lat można zdobyć maksymalnie 1,5 mln euro. To nie tylko duże pieniądze, ale także rozpoznawalny globalnie znak jakości uczonego.

W tym roku do Polski trafiły cztery takie granty.

Oprac. BDN PAN, BK PAN

Zdjęcia: Andrzej Romański