Grant ERC na projekt o rozwoju embrionalnym zarodków

Uśmiechnięty mężczyzna

Dr Adam Kłosin z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego otrzymał w tym roku prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla młodych badaczy. Czym zajmie się w ramach swojego projektu?

Ponad milion euro na pięcioletni projekt otrzyma od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dr Adam Kłosin. W projekcie OGRE „The spatial organization of gene regulation in embryonic development” zajmie się przestrzenną organizacją regulacji genów w rozwoju embrionalnym.

O nagrodzonym projekcie

Zwycięski projekt dra Kłosina ma na celu zbadanie procesów regulujących organizację przestrzenną ekspresji genów podczas rozwoju embrionalnego i odpowiedzi na stres w zarodkach. Jako organizm modelowy pan doktor wybrał zarodki nicieni Caenorhabditis elegans. To modelowy organizm, który idealnie nadaje się do badań nad podstawowymi procesami komórkowymi m.in. ze względu na łatwość w hodowli i w obrazowaniu mikroskopowym.

W swoim projekcie dr Kłosin wraz z zespołem zastosuje podejście interdyscyplinarne. Będzie się ono opierać na biochemicznej rekonstrukcji i badaniach funkcjonalnych nicieni. Czynniki transkrypcyjne regulujące aktywność genów tworzą lokalne zagęszczenia w jądrze komórkowym podczas rozwoju embrionalnego oraz w odpowiedzi na stres. Badania z ostatniej dekady sugerują, że tego typu struktury są kondensatami tworzącymi się w wyniku zlokalizowanego rozdziału faz, podobnie jak w przypadku tworzenia emulsji.

Projekt OGRE zbada właściwości i funkcje tych kondensatów z użyciem mikroskopii konfokalnej (to rodzaj mikroskopii świetlnej, która charakteryzuje się większą rozdzielczością i kontrastem). Badacze oznaczą ich najistotniejsze komponenty i scharakteryzuje ich dynamikę podczas cyklu komórkowego i podczas całego rozwoju embrionalnego.

Dzięki tym badaniom możliwe będzie odkrycie funkcji organizacji czynników transkrypcyjnych w kondensatach wewnątrzjądrowych. Wyniki pozwolą pogłębić wiedzę na temat mechanizmów regulujących ekspresję genów podczas rozwoju embrionalnego i w odpowiedzi na stres. Dzięki tym badaniom dr Kłosin pragnie utorować drogę nowym strategiom terapeutycznym przeciwko chorobom spowodowanym niezrównoważoną regulacją genów.

O laureacie grantu ERC

Dr Adam Kłosin jest biologiem molekularnym i genetykiem. Kieruje Pracownią Epigenetyki Przestrzennej w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN. Studiował biotechnologię w Perugii (Włochy) oraz bioinżynierię molekularną na Politechnice Drezdeńskiej (Niemcy). Podczas doktoratu pod kierownictwem prof. Bena Lehnera badał mechanizmy dziedziczenia epigenetycznego u nicieni Caenorhabditis elegans. Pracował też w Instytucie Biologii Molekularnej Komórki i Genetyki im. Maxa Plancka w Dreźnie.

Dr Kłosin w swoich badaniach wykorzystuje metody biochemiczne i biofizyczne, aby zrozumieć różne aspekty regulacji genów, jak inicjacja transkrypcji i kontrola zmienności ekspresji białek. Współautor ośmiu publikacji w międzynarodowych czasopismach naukowych, w tym dwóch artykułów w czasopiśmie „Science”. Pochodzi z Gdyni.

O grantach ERC Starting

Starting Grant to finansowanie przyznawane na przełomowe i odkrywcze projekty młodym badaczkom i badaczom (od 2 do 7 lat po doktoracie) przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ang. European Research Council – ERC). Na projekt trwający do pięciu lat można zdobyć maksymalnie 1,5 mln euro. To nie tylko duże pieniądze, ale także rozpoznawalny globalnie znak jakości uczonego.

W tym roku do Polski trafiły cztery takie granty.

Pomoc PAN dla kandydatów

Polska Akademia Nauk wspiera uczonych w staraniach o granty ERC. Biuro ds. Doskonałości Naukowej doradza, jak napisać dobry wniosek, organizuje szkolenia i warsztaty oraz przygotowuje kandydatów do prezentacji. Pomoc jest bezpłatna i skierowana do wszystkich badaczek i badaczy z polskich jednostek naukowych. Wszyscy tegoroczni polscy laureaci ERC Starting Grant korzystali ze wsparcia Biura.

Biuro ds. Doskonałości Naukowej, tel. +48 22 182 60 80, doskonalosc@pan.pl

Od 2007 roku badacze z polskich jednostek zdobyli w sumie 64 granty ERC. 18 projektów jest realizowanych w instytutach PAN oraz w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej.

Źródło informacji: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN, PAN

Zdjęcie: Mark Leaver