Granty ERC Starting dla naukowców związanych z PAN

Dr Karolina Ćwiek-Rogalska, logotyp ERC

Prestiżowe wyróżnienie otrzymała dr Karolina Ćwiek-Rogalska z Instytutu Slawistyki PAN. W gronie laureatów są też dwaj członkowie Akademii Młodych Uczonych PAN: dr Szymon Chorąży (Uniwersytet Jagielloński) i dr Michał Tomza (Uniwersytet Warszawski). Gratulujemy!

Starting Grant to finansowanie przyznawane młodym badaczkom i badaczom przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ang. European Research Council – ERC). Na projekt trwający do pięciu lat można zdobyć maksymalnie 1,5 mln euro. To nie tylko duże pieniądze, ale także rozpoznawalny globalnie znak jakości uczonego.

O nagrodzonych

10 stycznia 2022 poznaliśmy laureatów Starting Grants 2021. Wśród nich znalazła się dr Karolina Ćwiek-Rogalska. Badaczka jest kulturolożką, bohemistką i etnolożką. Pracuje w Instytucie Slawistyki PAN. Otrzymała finansowanie na badania kulturowe o przesiedleniach w Polsce, Czechach i na Słowacji po 1945 r.

Zazwyczaj myślimy o duchach jak o widmach zmarłych nawiedzających świat żywych. A jeśliby uznać za duchy wszystkie materialne pozostałości, które wydobywają na światło dzienne przeoczone aspekty przeszłości i umożliwiają nam zrozumienie innych niż nasze doświadczeń?  Przyjmuję takie podejście w badaniach nad przesiedleniami, prowadzonych na terenach wcześniej zamieszkiwanych przez jedną kulturę, które w wyniku przymusowych migracji zasiedlili przedstawiciele innej. Podstawą moich analiz będą badania archiwalne i terenowe, prowadzone w trzech regionach słowiańskiej części Europy Środkowej, gdzie ślady dawnych kultur niemieckich pozostały widoczne, niezależnie od wysiłków mających na celu ich wymazanie.

Dr Karolina Ćwiek-Rogalska o swoich badaniach

W gronie laureatów jest też dwóch członków Akademii Młodych Uczonych PANDr hab. Szymon Chorąży pracuje w Zakładzie Chemii Nieorganicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poszukuje nowej generacji wielofunkcyjnych materiałów molekularnych, których właściwości optyczne będą przełączane za pomocą różnych bodźców fizycznych (np. pola magnetycznego, pola elektrycznego, światła).

Z kolei dr hab. Michał Tomza z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego bada ultrazimne wieloatomowe cząsteczki. Wyniki jego prac mogą mieć zastosowanie w technologiach kwantowych.

Konkurs w liczbach

Granty ERC Starting 2021 otrzymało jeszcze 5 osób z polskich instytucji naukowych:

  • dr Piotr Dworczak (Fundacja Adeptów i Miłośników Ekonomii),
  • dr Kinga Kamieniarz-Gdula (Uniwersytet Adama Mickiewicza),
  • dr Paweł Nowakowski (Uniwersytet Warszawski),
  • dr Dorota Skowron (Uniwersytet Warszawski),
  • dr Krzysztof Szade (Uniwersytet Jagielloński).

W tej edycji wpłynęło ponad 4 tys. wniosków. Finansowanie dostało 397 uczonych z 22 krajów Unii Europejskiej i krajów stowarzyszonych. 43% stanowią kobiety, co jest najlepszym wynikiem w historii konkursu. Najwięcej projektów będzie prowadzonych w Niemczech (72), Francji (53), Wielkiej Brytanii (46) i Holandii (44).

Polskie wnioski w konkursie ERC Starting 2021

Naukowczynie i naukowcy z polskich jednostek złożyli 80 aplikacji (o 30 więcej niż rok wcześniej). Do drugiego etapu oceny wniosków przeszło 17 osób (ponad dwa razy więcej niż w 2020). Wskaźnik sukcesu (ang. success rate) wynosi 10% (przewidywany wskaźnik w 2021 roku to 9,78%). Jest zatem nie tylko więcej zgłoszeń, ale też poprawiła się ich jakość.

Pomoc PAN dla kandydatów

Polska Akademia Nauk wspiera uczonych w staraniach o granty ERC. Nasze Biuro ds. Doskonałości Naukowej doradza jak napisać dobry wniosek, organizuje szkolenia i warsztaty, przygotowuje kandydatów do prezentacji. Pomoc jest bezpłatna i adresowana do wszystkich badaczek i badaczy z polskich jednostek naukowych. Czterech z ośmiu polskich laureatów Starting Grant 2021 korzystało ze wsparcia Biura.

Biuro ds. Doskonałości Naukowej, tel. +48 22 182 60 80, doskonalosc@pan.pl

Od 2007 roku naukowczynie i naukowcy z polskich jednostek zdobyli w sumie 53 granty ERC. 15 projektów jest realizowanych w instytutach PAN oraz w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej.

Źródło informacji: PAN, ERC
Na zdjęciu dr Karolina Ćwiek-Rogalska. Fot. Michał Rogalski