Installation Grant EMBO dla naukowczyni z PAN na badania nowotworów

Dr Karolina Szczepanowska, w tle mikroskop. Logo EMBO

Dzięki finansowaniu dr Karolina Szczepanowska utworzy własną grupę badawczą w Międzynarodowym Instytucie Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN. Laureatka została też niedawno stypendystką naszego programu PASIFIC dla utalentowanych młodych naukowców.

Dzięki prestiżowemu grantowi EMBO dr Karolina Szczepanowska poprowadzi projekt „The OXPHOS quality control in cancer”. System OXPHOS odpowiada w mitochondriach komórek za produkcję energii. Jeśli działa wadliwie, może powodować nawet nowotwory.

Przedmiotem prac będą rdzenie mitochondriów: ich działanie, regeneracja i degradacja oraz sposób, w jaki komórki rakowe są w stanie przetrwać lub zmieniać się.

„Jeśli zmiany i zależności w systemie OXPHOS są różne w różnych nowotworach, otworzy to drogę do zindywidualizowanych terapii i ich większej efektywności”.

dr Karolina Szczepanowska

O laureatce

Ponad 15 lat temu dr Karolina Szczepanowska przeniosła się z Polski do Belgii, aby przygotować doktorat. Potem pracowała na Uniwersytecie w Kolonii w Niemczech. W 2021 roku została stypendystką naszego programu PASIFIC i dołączyła do Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN (IMol PAN).

Czym jest EMBO

Europejska Organizacja Biologii Molekularnej (ang. European Molecular Biology Organization – EMBO) skupia ponad 1800 najważniejszych badaczek i badaczy w zakresie nauk przyrodniczych w Europie i na świecie. EMBO wspiera uczonych o wyjątkowym potencjale i rokujących koncepcjach badawczych. Stymuluje wymianę informacji naukowych i pomaga w budowaniu środowiska badawczego sprzyjającego panm odkryciom.

Źródło informacji: IMol PAN, EMBO
Źródło zdjęcia: archiwum prywatne dr Karoliny Szczepanowskiej