Otwarcie wystawy o Mikołaju Koperniku

W Warszawie odbyły się obchody kopernikańskie. Pod pomnikiem Kopernika na Krakowskim Przedmieściu złożono kwiaty oraz otwarto wystawę poświęconą astronomowi z okazji 550. urodzin astronoma.

Uczczenie rocznicy urodzin Kopernika

23 lutego nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów przed pomnikiem Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu z okazji 550. rocznicy urodzin polskiego astronoma. Uroczystość przygotowało PAN Archiwum w Warszawie wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W uroczystości brał udział Wiceminister Spraw Zagranicznych, prof. dr hab. Piotr Wawrzyk oraz prof. Marek Konarzewski, prezes Akademii. Wspólnie otworzyli wystawę przed Pałacem Staszica poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. W spotkaniu wzięła też udział dr Hanna Krajewska, dyrektorka Archiwum PAN.

Wystawa została przygotowana przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ we współpracy z Archiwum PAN w Warszawie. Wystawa jest zaktualizowaną i uwspółcześnioną adaptacją wystawy przygotowanej przez PAN Archiwum w Warszawie w 2013 roku. Aby móc zapoznać się z pełną treścią wystawy PAN, na jej planszy tytułowej zamieszczono kod QR, który przekierowuje do plansz i informacji z 2013 r.

Pomnik Mikołaja Kopernika przed Pałacem Staszica w Warszawie

O wystawie „Mikołaj Kopernik. Życie i dzieło” 

Pod Pałacem Staszica w Warszawie można od dziś oglądać plenerową wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi. Dowiemy się z niej więcej o pochodzeniu, życiu, dokonaniach wielkiego astronoma oraz o współczesnych osiągnięciach polskiej i światowej astronomii. Wystawa składa się z 22 plansz, na których zaprezentowano Mikołaja Kopernika jako astronoma, duchownego, lekarza, żołnierza, prawnika, ekonomistę i kartografa. 

Plansze zostały zdigitalizowane – można je obejrzeć pod poniższym linkiem. 

Mikołaj Kopernik. Życie i dzieło (pan.pl) 

Więcej Kopernika prozą

Mikołaj Kopernik jest również bohaterem pierwszego rozdziału ze zbioru esejów, wydanego z okazji 70-lecia PAN „W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki”. W eseju pt. „Narratio ultima” widzimy Kopernika w dniach przed jego śmiercią, kiedy otrzymuje informację o publikacji jego dzieła życia, czyli „O obrotach ciał niebieskich”. Autorem tych wyobrażonych sytuacji jest pisarz Maciej Hen.  

Ten oraz inne eseje można przeczytać online: 20 Postaci nauki – Książka o poszukiwaniu lepszego świata #70latPAN 

Źródło informacji i zdjęć: Polska Akademia Nauk