Przełomy, odkrycia i wynalazki. Nowy numer magazynu „Academia”

Okładka magazynu Academia

Przełomowe odkrycia i wynalazki wpływają na jakość naszego życia. Dzięki rozwojowi medycyny żyjemy dłużej. Nowe technologie umożliwiają poznanie najdalszych zakątków naszego globu i przyjrzenie się powierzchni innych planet. Używamy ich, by zrozumieć i wykorzystać zjawiska zachodzące w przyrodzie, np. potrafimy odzyskać energię z promieni słonecznych. Najnowsze wydanie magazynu „Academia” prezentuje przełomowe odkrycia naukowe i ich zastosowanie dla dobra ludzkości.

W numerze można przeczytać m.in. o odkryciu przez zespół fizyków fal grawitacyjnych, które zostało uhonorowane Nagrodą Nobla, o wkładzie polskich lekarzy w rozwój wielu dziedzin medycyny, o zmianach społecznych i ich konsekwencjach, o obserwacjach prowadzonych nad komunikacją roślin oraz o możliwościach, które dają nowe technologie w pracach badawczych prowadzonych na Ziemi i w kosmosie.

Zapraszamy do lektury na: ACADEMIA – magazyn Polskiej Akademii Nauk – Czasopisma PAN

Otwarty magazyn

Genom ponad genomem

„Jesteśmy tym, co jemy” albo „jedz zdrowo” – kto nie zna tych sentencji? Najnowsze badania wykazują, że jedzenie może również leczyć, co więcej, to co spożywamy może wpływać na nasz genom.

O możliwościach medycznych przy zastosowaniu spersonalizowanej diety można przeczytać w artykule prof. Carstena Carlberga.

Przełomy, które uczą uważności

W ciągu ostatnich lat doszło do wielu zmian społecznych, zainicjowanych przez przełomowe, często traumatyczne przeżycia osób dotkniętych przemocą seksualna. Zmiany, które nastąpiły wpływają na funkcjonowanie jednostek i całych społeczeństw.

O przyczynach i konsekwencjach tych zmian napisała dla nas Anna Woźniak.

Rafy cieni

Rafy koralowe są jednymi z najbardziej złożonych ekosystemów na Ziemi. Najsłynniejsze są rafy, które występują do głębokości około 30 m pod powierzchnią wody. Powszechnie uważano, że głębiej koralowce nie mogą żyć. Jednak najnowsze badania pokazują, że koralowce żyją nawet tam, gdzie prawie nie dociera światło, tj. do głębokości 100 m.

Czy „rafy cienia” mogą przetrwać ocieplanie się klimatu? Czy w historii Ziemi była już taka sytuacja? O współczesnych i kopalnych rafach koralowych napisał w swoim artykule Mikołaj K. Zapalski.

Magazyn Academia na stojaku

O magazynie „Academia”

„Academia” to czasopismo popularnonaukowe Polskiej Akademii Nauk. Tworzone przez ekspertów, którzy są autorytetami w swoich dziedzinach. Swoje pogłębione analizy piszą językiem przystępnym dla różnorodnego grona złożonego z naukowców, studentów, uczniów i wszystkich innych czytelników zainteresowanych tematyką popularnonaukową. Prezentuje i promuje osiągnięcia i dorobek naukowy polskich badaczy.

„Academia” wychodzi co kwartał od 2003 r., najpierw tylko w wersji anglojęzycznej, a od 2005 r. także po polsku. 

Kolorowe magazyny rozłożone w koło

Każdy numer „Academii” ma swój temat przewodni, np.:

Począwszy od wydania specjalnego „Migracje” z 2015 r. całe numery oraz poszczególne artykuły można czytać online po polsku (journals.pan.pl/academiaPAN/) oraz po angielsku (journals.pan.pl/academiaPAS). Jeden lub dwa razy do roku ukazują się numery specjalne, które w pogłębiony sposób rozważają jakieś bieżące i ważne zagadnienie (np. SmogPuszczaZmiany klimatuPolska na biegunach).

Źródło informacji i zdjęć: Polska Akademia Nauk