System AGAMEDE z IChB PAN z nagrodą IF Product Design Award

zdjęcie przedstawiające system automatyki laboratoryjnej w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk

System automatyki laboratoryjnej AGAMEDE, opracowany w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, zdobył prestiżową nagrodę IF Product Design Award w konkursie International Forum Design.

O systemie AGAMEDE

AGAMEDE to pierwsza kobieta naukowiec w historii. Pisał o niej Homer w XII w. p.n.e. Przedstawił ją jako tę, która znała uzdrawiającą moc wszystkich ziół i umiała je właściwie mieszać. To właśnie na jej cześć nazwano system automatyki laboratoryjnej, który opracowano w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN).

Unikatowość AGAMEDE nie polega na automatyzacji prac laboratoryjnych. Polega na integracji automatyki i systemu sztucznej inteligencji służącego do interpretacji danych za pomocą oprogramowania Gene Game firmy Labomatica.

Dzięki takiemu połączeniu system stanowi „zamkniętą pętlę”. Zrobotyzowane urządzenia przygotowują eksperymenty, odczytują wyniki w ustalonym czasie i interpretują dane, aby przygotować kolejny cykl doświadczalny. Zadania operatora sprowadzone są do formułowania problemu badawczego i zaprojektowania układu doświadczalnego do testowania. Następnie przygotowuje roztwory i nadzoruje poprawne działanie urządzeń. Zadania systemu to wykonywanie 24 godziny na dobę doświadczeń i dostarczenie rozwiązania.

Jego innowacyjny design, funkcjonalność i ergonomia przyciągnęły uwagę międzynarodowego jury konkursu, co zaowocowało przyznaniem nam tego prestiżowego wyróżnienia. Otrzymanie IF Product Design Award to dowód na wysoką jakość pracy naukowców IChB PAN.

Pomysłodawca AGAMEDE o systemie

AGAMEDE to system wysokoprzepustowy, łączący sztuczną inteligencję z automatyką. Jest przełomowy, ponieważ większość systemów automatycznych, jakie powstają, jest co prawda wysokoprzepustowych, ale po skończonym doświadczeniu niezbędna jest osoba, która subiektywnie analizuje wyniki i planuje kolejne doświadczenie. Natomiast AGAMEDE, dzięki modułowi sztucznej inteligencji, interpretuje doświadczenia bez udziału człowieka, bazując na modelach matematycznych – podkreśla dr Radosław Pilarski, pomysłodawca i główny inżynier systemu. – AGAMEDE może być wykorzystywany przez centralne laboratoria diagnostyczne, firmy farmaceutyczne w poszukiwaniu leków, laboratoria onkologiczne poszukujące spersonalizowanych terapii dla pacjenta, może być także stosowany w działach badawczo-rozwojowych firm chemicznych i biotechnologicznych do optymalizacji bioprocesów – dodaje.

Film promujący system AGAMEDE, prezentujący jego możliwości w walce z pandemią COVID-19

Źródło informacji: Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk