Stanowiska 
instytutów naukowych
Polskiej Akademii Nauk

Stanowisko członków PAN będących dyrektorami instytutów naukowych

Uważamy, że propozycje zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk, przygotowanej przez Ministerstwo zawierają wiele niedobrych i szkodliwych rozwiązań obniżających rangę i pozycję PAN w polskim systemie nauki oraz podważają jej wewnętrzny ład instytucjonalny.

Jednym z najbardziej szkodliwych zapisów w projekcie ustawy jest propozycja zmiany organu nadzorującego PAN z Prezesa Rady Ministrów na ministra właściwego ds. nauki. (...)

Wprowadzenie do składu Zgromadzenia Ogólnego Akademii, z głosem stanowiącym, dyrektorów instytutów naukowych PAN, a także członków Akademii Młodych Uczonych (AMU) nie powinno naruszać ładu instytucjonalnego PAN. Osoby, które nie są członkami Akademii nie powinny mieć wpływu na wybór nowych członków PAN. 

Projekt nowelizacji ustawy o PAN przewiduje istotne zmiany w procedurze powoływania komitetów naukowych PAN. Zaproponowane zmiany są niedemokratyczne i podważają w istotny sposób autorytet, prestiż i znaczenie naukowe komitetów i spowodowały ogromne wzburzenie w niedawno ukonstytuowanych komitetach naukowych PAN.

Duży niepokój budzi naszym  zdaniem zapisane w projekcie ustawy obligatoryjne przyznanie członkom PAN, którzy ukończyli 75. rok życia, statusu członka-seniora. Zapis taki, niebiorący pod uwagę faktycznego stanu zdrowia członka PAN, może zrujnować korporację, ponieważ zapis ten pozbawia tych członków PAN praw wyborczych w odniesieniu do funkcji pochodzących z wyboru oraz możliwości głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym PAN, na Wydziałach PAN, a także zasiadania w komitetach naukowych PAN. Warto wyraźnie podkreślić, że takie rozwiązanie nie ma precedensu w ustrojach innych narodowych akademii nauk.

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej zastrzeżenia uważamy, że projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk, przygotowany przez Ministerstwo Nauki  i Szkolnictwa Wyższego, wymaga bardzo istotnych zmian i korekt.

Pobierz pełną treść stanowiska