Wydział II
Nauk ​Biologicznych i Rolniczych

Wydział koordynuje działalność instytutów i komitetów oraz nadzoruje pomocnicze jednostki naukowe PAN z obszaru nauk biologicznych i rolniczych.

Aktualności

Majowe posiedzenie Rady Kuratorów i Zebranie Plenarne Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN

Pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Kuratorów i zebranie plenarne Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN odbędą się w dniach 15 i 16 maja…

Stanowisko Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN w sprawie dyskusji o przyszłości lasów i leśnictwa w Polsce

Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych Polskiej Akademii Nauk uchwałą nr 3/2024 z dnia 19 kwietnia 2024 roku przyjął stanowisko w sprawie …

Majowe posiedzenie Rady Kuratorów i zebranie plenarne Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN

Posiedzenie odbędzie się w PAN Ogrodzie Botanicznym – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie z okazji jubileuszu 50 lat …

Medale im. Michała Oczapowskiego 2023 dla naukowców z Japonii

10 IV 2024 r. w siedzibie Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN odbyło się wręczenie Medali im. Michała Oczapowskiego za rok 2023.

Webinarium: Ochrona gatunkowa w Polsce – współczesne wyzwania

Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN oraz Komitet Nauk Zootechnicznych i Akwakultury PAN zaprasza do udziału w interdyscyplinarnym …

Stanowisko Wydziału II Biologicznych i Rolniczych PAN w sprawie propozycji regulacji dotyczących wykorzystania technologii NGT w hodowli roślin użytkowych w związku z pracami Rady Unii Europejskiej.

Wydział II Biologicznych i Rolniczych Polskiej Akademii Nauk uchwałą nr 1/2024 z dnia 16 lutego 2024 roku przyjął stanowisko w sprawie propozycji …

Dodatkowe informacje

Wydział przyznaje trzy rodzaje nagród:

  • Nagroda lub wyróżnienie za wybitne osiągnięcie badawcze opublikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych
  • Nagroda lub wyróżnienie za wybitną monografię naukową opublikowaną przez prestiżowe wydawnictwo zagraniczne lub krajowe
  • Medal im. Michała Oczapowskiego za wybitny wkład w rozwój nauk rolniczych i stosowanych nauk biologicznych (w tym również leśnictwa, weterynarii, nauk o żywności i ochrony przyrody)

Kwestionariusz (DOCX)

REGULAMIN - MEDAL IM. MICHAŁA OCZAPOWSKIEGO

  1. Medal im. Michała Oczapowskiego ustanowiony w 1988 roku (zwany dalej Medalem), przyznawany był przez Wydział Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych Polskiej Akademii Nauk za wybitny wkład w rozwój nauk rolniczych, a od roku 2011 przyznawany jest przez Wydział Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN za wybitny wkład w rozwój nauk rolniczych i stosowanych nauk biologicznych osobie lub instytucji (uczelni, placówce naukowej, czasopismu naukowemu, z okazji jubileuszu).
  2. Kapitułę Medalu stanowią członkowie Wydziału uprzednio wyróżnieni tym Medalem oraz członkowie dawnego Wydziału li posiadający w swym dorobku wybitne monografie naukowe. Członkowie Kapituły wybierają na okres kadencji Wydziału 6-osobowe prezydium w składzie: przewodniczący i jego zastępca oraz po 2 członków reprezentujących dawne Wydziały li i
  3. Kapituła zbiera się z własnej inicjatywy lub na wniosek
  4. Kapituła może przyznać w roku nie więcej niż 5
  5. Wnioski skierowane do Dziekana o przyznanie Medalu mogą składać:
  • członkowie Wydziału Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN,
  • komitety naukowe    PAN   i zarządy    towarzystw     naukowych    współpracujące z Wydziałem,
  • rady naukowe placówek badawczych z obszaru nauk rolniczych i biologicznych,
  • rady wydziałów z obszaru biologii, rolnictwa, leśnictwa, weterynarii i nauk o żywności.
  1. Wniosek powinien zawierać:
  • merytoryczne uzasadnienie (do jednej strony),
  • wypełniony kwestionariusz (w załączeniu - dotyczy wniosku dla osoby),
  1. Kandydatów zagranicznych, mających udokumentowany wkład w rozwój polskiej nauki, zgłasza Dziekan Wydziału w oparciu o opinię kolegium, mając na uwadze ogólną politykę Wydziału w zakresie współpracy naukowej z zagranicą. Wnioski te są rozpatrywane przez Prezydium Kapituły i nie wchodzą w skład ustalonego rocznego
  2. Wnioski zgodnie z wymaganiami punktu 5 i 6 należy składać do 30 kwietnia każdego roku do Wydziału li Nauk Biologicznych i Rolniczych.
  3. Dziekan Wydziału kieruje wnioski o przyznanie Medalu do rozpatrzenia przez Kapitułę Medalu im. Michała Oczapowskiego. Prezydium Kapituły rozpatruje wnioski i przekazuje członkom do oceny w głosowaniu tajnym przeprowadzanym drogą korespondencyjną. Decyzja Kapituły o przyznaniu Medali, wyrażona w głosowaniu tajnym, jest ostateczna.
  4. Obsługę Kapituły sprawuje Wydział Nauk Biologicznych i Rolniczych

Regulamin zatwierdzony przez Zebranie Plenarne Wydziału li Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN na posiedzeniu w dniu 18 maja 2012 roku (Uchwała Nr 5/2012).

Michał Oczapowski - prekursor nauk rolniczych w Polsce (1788-1854) - Artykuł prof. Stanisława Mercika w PNR nr 5-6 2009, strony 139-145 PDF

Michał Oczapowski żył w latach 1788 1854, był profesorem Uniwersytetu w Wilnie, a następnie organizatorem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie pod Warszawą. Stworzył podwaliny nauki rolniczej w Polsce. Studiował w Niemczech, Austrii, Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii. Zdobytą wiedzę wykorzystał w kształceniu studentów oraz organizowaniu nowoczesnego rolnictwa. Opublikował wiele prac z tego zakresu. Najwybitniejszym jego dziełem jest 12-tomowy podręcznik pod ogólnym tytułem „Gospodarstwo wiejskie”, w którym do dziś znaleźć można wiele interesujących informacji z różnych działów rolnictwa.

Dla uczczenia pamięci wielkiego prekursora nauk rolniczych nazwany został Jego imieniem Medal – Medal im. Michała Oczapowskiego.

Medal im. Michała Oczapowskiego, wykonany przez polskiego artystę rzeźbiarza profesora Bronisława Chromego

Medal im. Michała Oczapowskiego, wykonany przez polskiego artystę rzeźbiarza profesora Bronisława Chromego

Medal im. Michała Oczapowskiego, ustanowiony w 1988 r., był najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Wydział Nauk Rolniczych, Leśnych i Weterynaryjnych PAN do roku 2010 osobom i instytucjom, które w sposób wybitny przyczyniły się do rozwoju nauk rolniczych w Polsce., a od roku 2011 jest najwyższym wyróżnieniem przyznawanym przez Wydział Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN za wybitny wkład w rozwój nauk rolniczych i stosowanych nauk biologicznych osobie lub instytucji (uczelni, placówce naukowej, czasopismu naukowemu, z okazji jubileuszu).

Uchwałą nr 2/2023 Kapituły Medalu im. Michała Oczapowskiego z dnia 24 sierpnia 2023 r. w sprawie przyznania Medalu im. Michała Oczapowskiego przez Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN w roku 2023 Medale im. Michała Oczapowskiego przyznano następującym naukowcom i instytucjom:

 

prof. dr hab. Leszek Jankiewicz

- za wybitny wkład w rozwój fizjologii roślin ogrodniczych;

prof. dr hab. Małgorzata Mańka

- za wybitny wkład w rozwój fitopatologii leśnej;

prof. dr hab. Marek Świtoński

- za wybitny wkład w rozwój genetyki i genomiki zwierząt;

Instytut Dendrologii PAN

- za wybitny wkład w rozwój dendrologii.

 

Medale im. Michała Oczapowskiego w 2023 roku przyznano również naukowcom z Japonii:

Są to:

prof. dr Junichi Ueda

- za wybitny wkład w rozwój fizjologii roślin ogrodniczych;

prof. dr Kensuke Miyamoto

- za wybitny wkład w rozwój fizjologii roślin ogrodniczych.

Uchwałą nr 1/2022 Prezydium Kapituły Medalu im. Michała Oczapowskiego z dnia 25 sierpnia 2022 r. Medale im. Michała Oczapowskiego w roku 2022 przyznano następującym osobom i instytucjom:

  • dr hab. Jan Kuś - za wybitny wkład w rozwój ekologii rolniczej;
  • dr hab. Piotr Sobiczewski - za wybitny wkład w rozwój fitopatologii i mikrobiologii środowiskowej;
  • Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - za wybitny wkład w rozwój nauk weterynaryjnych i nauk o zwierzętach;
  • Wydział Ogrodniczy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - za wybitny wkład w rozwój nauk ogrodniczych.

Uchwałą Prezydium Kapituły Medalu im. Michała Oczapowskiego z dnia 20 września 2021 roku Medale im. Michała Oczapowskiego przyznano w roku 2021 następującym osobom i instytucjom:

  • prof. dr hab. Franciszek Dubert za wybitny wkład w rozwój ekofizjologii roślin;
  • prof. dr hab. Roman Kołacz za wybitny wkład w rozwój nauk weterynaryjnych;
  • prof. dr hab. Wiesław Oleszek, czł. koresp. PAN za wybitny wkład w rozwój fitochemii; Journal of Applied Genetics za wybitny wkład w rozwój genetyki i genomiki.

Uchwałą nr 1/2020 Prezydium Kapituły Medalu im. Michała Oczapowskiego z dnia 4 września 2020 r. w sprawie przyznania Medalu im. Michała Oczapowskiego przez Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN w roku 2020, Medale w 2020 roku przyznano następującym osobom i instytucjom:

  • prof. dr hab. Anna Bach za wybitny wkład w rozwój nauki o roślinach ozdobnych w kulturach in vitro;
  • prof. dr hab. Barbara Bilińska, czł. koresp. PAN za wybitny wkład w rozwój endokrynologii i biologii rozrodu;
  • prof. dr hab. Paweł Sysa za wybitny wkład w rozwój cytogenetyki zwierząt;
  • prof. dr hab. Ewa Zimnoch-Guzowska za wybitny wkład w rozwój genetyki i hodowli roślin;
  • Wydział Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie za wybitny wkład w rozwój bioinżynierii zwierząt i stosowanych nauk biologicznych.

Medal im. Michała Oczapowskiego w 2019 roku zgodnie z uchwałą nr 1/2019 Prezydium Kapituły Medalu im. Michała Oczapowskiego z dnia 3 września 2019 r. w sprawie przyznania Medalu im. Michała Oczapowskiego przez Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN w roku 2019 otrzymali:

  • prof. dr hab. Monika Kozłowska za wybitny wkład w rozwój fizjologii roślin;
  • prof. dr hab. Jerzy Lipiec za wybitny wkład w rozwój nauk rolniczych;
  • prof. dr hab. Bożena Patkowska-Sokoła za wybitny wkład w rozwój nauk zootechnicznych;
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu za wybitny wkład w rozwój nauk rolniczych i leśnych.

Uchwałą nr 1/2018 Prezydium Kapituły Medalu im. Michała Oczapowskiego z dnia 11 września 2018 r. w sprawie przyznania Medalu im. Michała Oczapowskiego przez Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN w roku 2018, Medal im. Michała Oczapowskiego w 2018 roku otrzymują:

  • prof. dr hab. Eugeniusz HERBUT za wybitny wkład w rozwój nauk zootechnicznych;
  • prof. dr hab. Józef HORABIK za wybitny wkład w rozwój nauk agrofizycznych;
  • prof. dr hab. Eugeniusz KRASOWSKI za wybitny wkład w rozwój motoryzacji i energetyki rolnictwa;
  • prof. dr hab. Czesława Joanna LIPECKA za wybitny wkład w rozwój nauk o zwierzętach;
  • prof. dr hab. Wojciech ŚWIĘCICKI, czł. koresp. PAN za wybitny wkład w rozwój genetyki roślin.

Uchwałą nr 1/2017 Prezydium Kapituły Medalu im. Michała Oczapowskiego z dnia 6 października 2017 roku w sprawie przyznania Medalu im. Michała Oczapowskiego przez Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN w roku 2017, Medale im. Michała Oczapowskiego w 2017 roku zostały przyznane następującym osobom:

  • prof. dr hab. Dorota Jamroz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za wybitny wkład w rozwój fizjologii żywienia zwierząt;
  • prof. dr hab. Zygmunt Litwińczuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie za wybitny wkład w rozwój biologii i hodowli zwierząt;
  • prof. dr hab. Stefan Malepszy, członek rzeczywisty PAN, ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie za wybitny wkład w rozwój genetyki i biotechnologii roślin;
  • prof. dr hab. Jerzy Puchalski z PAN Ogrodu Botanicznego - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN w Powsinie za wybitny wkład w rozwój ochrony zasobów genowych roślin.

Uhonorowani Medalem im. Michała Oczapowskiego w roku 2016

Osoba z zagranicy

  • doc. dr Stefan KOWAŁYSZYN z Ukrainy (Państwowy Uniwersytet Rolniczy w Dublanach) - za wybitny wkład w rozwój mechanizacji i energetyki rolnictwa oraz współpracę naukową między Polską a Ukrainą

Profesorowie krajowi

  • prof. dr hab. Stanisław CEBULA (UR w Krakowie) - za wybitny wkład w rozwój warzywnictwa
  • prof. dr hab. Józef KOWALSKI (UR w Krakowie) - za wybitny wkład w rozwój inżynierii rolniczej
  • prof. dr hab. Jędrzej de PELIKAN-KRUPIŃSKI (IZ-PIB w Balicach) - za wybitny wkład w rozwój genetyki zwierząt
  • prof. dr hab. Tadeusz SZULC (UP we Wrocławiu) - za wybitny wkład w rozwój zootechniki
  • prof. dr hab. Jerzy WIŚNIEWSKI (UP w Poznaniu) - za wybitny wkład w rozwój nauk leśnych

Uhonorowani Medalem im. Michała Oczapowskiego w roku 2015

Profesorowie z zagranicy

  • prof. dr. hab. David SHUGAR, czł. zagr. PAN, obywatel Kanady (biofizyka molekularna) Warszawa

Profesorowie krajowi

  • prof. dr. hab. Tadeusz CHOJNACKI, czł. rzecz. PAN (biochemia lipidów) Warszawa
  • prof. dr. hab. Karol W. DUCZMAL (hodowla roślin i nasiennictwo ogrodnicze) Poznań
  • prof. dr. hab. Andrzej B. LEGOCKI, czł. rzecz. PAN (biologia molekularna roślin) Poznań
  • prof. dr. hab. Jerzy PREŚ (żywienie zwierząt i gospodarka paszowa) Wrocław
  • prof. dr. hab. Stefan WIERZBOWSKI (fizjologia rozrodu zwierząt i andrologia) Balice

 

CZŁONKOWIE KRAJOWI (RZECZYWIŚCI I KORESPONDENCI) PAN
1. Stefan ALEXANDROWICZ 1988
2. Kazimierz BORATYŃSKI 1988
3. Józef KOCHMAN 1988
4. Ryszard MANTEUFFEL-SZOEGE 1988
5. Abdon STRYSZAK 1988
6. Stanisław TOŁPA 1988
7. Eugeniusz DOMAŃSKI 1989
8. Wiesław GROCHOWSKI 1989
9. Jan KIELANOWSKI 1989
10. Witold NIEWIADOMSKI 1989
11. Szczepan PIENIĄŻEK 1989
12. Tadeusz RUEBENBAUER 1989
13. Władysław WĘGOREK 1989
14. Zygmunt EWY 1990
15. Tadeusz GARBULIŃSKI 1990
16. Karol MAŃKA 1990
17. Janusz HAMAN 1992
18. Antoni RUTKOWSKI 1992
19. Henryk DUNIEC 1995
20. Zbigniew GERTYCH 1995
21. Tadeusz KOBAK-NOWACKI 1995
22. Franciszek WITCZAK 1995
23. Tadeusz WOLSKI 1995
24. Henryk OKRUSZKO 1996
25. Adolf HORUBAŁA 1997
26. Tadeusz KRZYMOWSKI 1997
27. Stanisław NAWROCKI 1998
28. Stanisław ZAGAJA 1999
29. Saturnin ZAWADZKI 1999
30. Ryszard BABICKI 2000
31. Eugeniusz BERNADZKI 2003
32. Marian TRUSZCZYŃSKI 2003
33. Maciej ŻURKOWSKI 2005
34. Andrzej SZUJECKI 2006
35. Jerzy WAŻNY 2006
36. Jan GLIŃSKI 2007
37. Jerzy J. LIPA 2008
38. Teresa ŻEBROWSKA 2009
39. Andrzej GRZYWACZ 2010
40. Rudolf MICHAŁEK 2010
41. Zygmunt REKLEWSKI 2011
42. Adam ZIĘCIK 2012
43. Franciszek TOMCZAK 2013
44. Zygmunt PEJSAK 2014
45. Marian SANIEWSKI 2014
CZŁONKOWIE ZAGRANICZNI PAN
46. Jul LÅG (Norwegia) 1988
47. Tadeusz MANN (W. Brytania) 1988
48. Daniel MILLIKAN (USA) 1988
49. Dieter SPAAR (NRD) 1988
50. Marcel F. de BOODT (Belgia) 1990
51.   Marian                                      JUTISZ (Francja) 1996
PROFESOROWIE Z ZAGRANICY
52. Ceno CHINKOWSKI (Bułgaria) 1989
53. Joachim DEHNE (Niemcy) 1989
54. Cyriel Van ASSCHE (Belgia) 1991
55. Winfried Erich Hubert BLUM (Austria) 1991
56. Raphael BRAUDE (W. Brytania) 1991
57. George VARALLAY (Węgry) 1991
58. Inge HAKANSSON (Szwecja) 1992
59. Jan POKORNY (Czechy) 1992
60. Wolfgang KEMPF (Niemcy) 1994
61. Nikolaus KOENIGER (Niemcy) 1994
62. Stepan G. SKOROPANOW (Białoruś) 1995
63. Corneliu RAUTA (Rumunia) 1996
64. Manfred RENGER (Niemcy) 1997
65. Herbert W. OCKERMAN (USA) 2001
66. Gruffydd Roger FENWICK (Wielka Brytania) 2004
67. Gennadij Aleksiejewicz ROMANIENKO (Rosja) 2004
68. Dmytro WOYTIUK (Ukraina) 2008
69. Włodymyr SNITYNSKIJ (Ukraina) 2010
70. Concepcion VIDAL-VALVERDE (Hiszpania) 2010
71. Ilija Wiktorowicz NIKOLENKO (Ukraina) 2013
PROFESOROWIE KRAJOWI
72. Józef GÓRALSKI (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa) 1988
73. Jerzy KOROHODA (Akademia Rolnicza, Kraków) 1988
74. Józef KUBICA (Akademia Rolnicza, Kraków) 1988
75. Henryk NIEWIADOMSKI (Politechnika Gdańska) 1988
76. Mieczysław NOWAK (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa) 1988
77. Tadeusz TRAMPLER (Instytut Badawczy Leśnictwa, Sękocin Stary) 1988
78. Marek URBAN (Akademia Rolnicza, Wrocław) 1988
79. Marian FALKOWSKI (Akademia Rolnicza, Poznań) 1989
80. Jadwiga JAKUBOWSKA (Politechnika Łódzka) 1989
81. Henryk JANOWSKI (Akademia Rolniczo-Techniczna, Olsztyn) 1989
82. Franciszek KUŹNICKI (Politechnika Warszawska) 1989
83. Aleksander REJMAN (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa) 1989
84. Zygmunt RUSZCZYC (Akademia Rolnicza, Wrocław) 1989
85. Zygmunt SOCHOŃ (Instytut Melioracji i Użytków Zielonych, Falenty) 1989
86. Helena BĄCZKOWSKA (Akademia Rolnicza, Kraków) 1990
87. Mirosław CHOMYSZYN (Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN, Jabłonna) 1990
88. Stanisław KOWALIŃSKI (Akademia Rolnicza, Wrocław) 1990
89. Nora KRUSZE (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa) 1990
90. Wincenty PEZACKI (Akademia Rolnicza, Poznań) 1990
91. Kazimierz SZCZEPAŃSKI (Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa, Skierniewice) 1990
92. Damazy TILGNER (Politechnika Gdańska) 1990
93. Grażyna ZNANIECKA (Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN, Jabłonna) 1990
94. Leon BORNUS (Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa, Skierniewice) 1991
95. Stanisław BUJAK (Akademia Rolnicza, Lublin) 1991
96. Adam DOMAŃSKI (Akademia Rolnicza, Lublin) 1991
97. Jerzy FABIJANOWSKI (Akademia Rolnicza, Kraków) 1991
98. Kazimierz GAWĘCKI (Akademia Rolnicza, Poznań) 1991
99. Tomasz KOMORNICKI (Akademia Rolnicza, Kraków) 1991
100. Józef PROŃCZUK (Instytut Melioracji i Użytków Zielonych, Falenty) 1991
101. Michał STRZEMSKI (Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa, 1991
Puławy)
102. Natalia BALICKA (Akademia Rolnicza, Wrocław) 1992
103. Józef DZIEŻYC (Akademia Rolnicza, Wrocław) 1992
104. Tadeusz GOŁĘBIEWSKI (Instytut Przemysłu Fermentacyjnego, Warszawa) 1992
105. Julia GOŁĘBIOWSKA (Akademia Rolnicza, Poznań) 1992
106. Zygmunt HRYNCEWICZ (Akademia Rolnicza, Wrocław) 1992
107. Alina KĘPKOWA (Instytut Warzywnictwa, Skierniewice) 1992
108. Antoni KACZMAREK (Akademia Rolnicza, Poznań) 1994
109. Maria ŁUCKA (Akademia Rolnicza, Kraków) 1994
110. Kazimierz SZEBIOTKO (Akademia Rolnicza, Poznań) 1994
111. Jerzy WOYKE (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa) 1994
112. Józef LUCHOWIEC (Polskie Towarzystwo Zootechniczne, Warszawa) 1995
113. Stanisław MOSKAL (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa) 1995
114. Wiktor OKTABA (Akademia Rolnicza, Lublin) 1995
115. Mieczysław PAŁASIŃSKI (Akademia Rolnicza, Kraków) 1995
116. Jan BOCZEK (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa) 1996
117. Stanisław CĄKAŁA (Państwowy Instytut Weterynaryjny, Puławy) 1997
118. Antoni LEOPOLD (Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, Warszawa) 1997
119. Helena OBERMAN (Politechnika Łódzka) 1997
120. Stanisław PABIS (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa) 1997
121. Edmund PROST (Akademia Rolnicza, Lublin) 1997
122. Zbigniew SAMBORSKI (Akademia Rolnicza, Wrocław) 1998
123. Kazimierz ZABIEROWSKI (Akademia Rolnicza, Kraków) 1998
124. Władysław BALA (Akademia Rolnicza, Kraków) 1999
125. Stanisław BERGER (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa) 1999
126. Zbigniew DUDA (Akademia Rolnicza, Wrocław) 1999
127. Maria RAKOWSKA (Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Radzików) 1999
128. Andrzej DUBAS (Akademia Rolnicza, Poznań) 2000
129. Henryk JASIOROWSKI (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa) 2001
130. Zofia BIELAŃSKA-OSUCHOWSKA (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa) 2002
131. Zbigniew BORECKI (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa) 2002
132. Tadeusz HOŁUBOWICZ (Akademia Rolnicza, Poznań) 2002
133. Halina KOZŁOWSKA (Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, Olsztyn) 2002
134. Zbigniew ŻEBROWSKI (Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN, Jastrzębiec) 2002
135. Ewald SASIMOWSKI (Uniwersytet Przyrodniczy, Lublin) 2003
136. Ryszard BADURA (Uniwersytet Przyrodniczy, Wrocław) 2004
137. Tadeusz BASZYŃSKI (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin) 2004
138. Teofil MAZUR (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyn) 2004
139. Jan KRZYMAŃSKI (Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Oddz. w Poznaniu) 2005
140. Lech RYSZKOWSKI (Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN, Poznań) 2005
141. Stanisław GRZESIUK (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyn) 2006
142. Jerzy JUSZCZAK (Uniwersytet Przyrodniczy, Wrocław) 2006
143. Wacław LESZCZYŃSKI (Uniwersytet Przyrodniczy, Wrocław) 2007
144. Czesław TARKOWSKI (Uniwersytet Przyrodniczy, Lublin) 2007
145. Marian BUDZYŃSKI (Uniwersytet Przyrodniczy, Lublin) 2008
146. Teodor JUSZKIEWICZ (Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB, Puławy) 2008
147. Mariusz FOTYMA (Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB, Puławy) 2009
148. Stanisław PRZESTALSKI (Uniwersytet Przyrodniczy, Wrocław) 2009
149. Nina BARYŁKO-PIKIELNA (Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, Olsztyn –Warszawa) 2010
150. Marian Stanisław GRUNDBOECK (Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB, Puławy) 2010
151. Jerzy STRZEŻEK (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyn) 2010
152. Henryk CZEMBOR (Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Radzików) 2011
153. Piotr SKŁODOWSKI (Politechnika Warszawska) 2011
154. Andrzej ANIOŁ (Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, Radzików) 2012
155. Zdzisław WÓJCICKI (Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, Falenty) 2012
156. Włodzimierz KLUCIŃSKI (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa) 2013
157. Katarzyna NIEMIROWICZ-SZCZYTT (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawa) 2013
158. Andrzej MOCEK (Uniwersytet Przyrodniczy, Poznań) 2014
INSTYTUCJE ZAGRANICZNE
159. Institut National de la Recherche Agronomique (Francja) 1996
160. Rosyjska Akademia Nauk Rolniczych, Moskwa 2001
INSTYTUCJ E KRAJOWE
161. Polskie Towarzystwo Gleboznawcze 1988
162. Polskie Towarzystwo Zootechniczne 1988
163. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego - Akademia Rolnicza w Warszawie 1988
164. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach 1989
165. Akademia Rolnicza w Krakowie 1990
166. Morski Instytut Rybacki w Gdyni 1991
167. Akademia Rolnicza w Lublinie 1994
168. Akademia Rolnicza im. A. Cieszkowskiego w Poznaniu 1995
169. Akademia Rolnicza we Wrocławiu 1995
170. Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach 1995
171. Akademia Rolniczo-Techniczna im. M. Oczapowskiego w Olsztynie 1999
172. Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu 2000
173. Instytut Zootechniki w Krakowie 2000
174. Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie 2001
175. Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach 2001
176. Akademia Techniczno-Rolnicza im. J.J. Śniadeckich w Bydgoszczy 2002
177. Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych 2002
178. Instytut Melioracji i Użytków Zielonych w Falentach 2003
179. Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie 2003
180. Akademia Rolnicza w Szczecinie 2004
181. Instytut Genetyki Roślin PAN w Poznaniu 2004
182. Instytut Technologii Drewna w Poznaniu 2004
183. Medycyna Weterynaryjna – czasopismo Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych 2004
184. Centralna Biblioteka Rolnicza im. M. Oczapowskiego w Warszawie 2005
185. Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym 2005
186. Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN im. J. Kielanowskiego w Jabłonnie 2005
187. Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu 2005
188. Instytut Fizjologii Roślin im. Franciszka Górskiego PAN w Krakowie 2006
189. Polish Journal of Veterinary Sciences – czasopismo Komitetu Nauk Weterynaryjnych PAN i UWM w Olsztynie 2008
190. Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie 2009
191. Drewno. Prace naukowe. Doniesienia. Komunikaty – czasopismo Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu 2010
192. Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego PAN w Lublinie 2013

Uchwałami Prezydium PAN nr 37/2019 z dnia 16 kwietnia 2019 r., nr 46/2020 z dnia 22 września 2020 r., oraz uchwałą nr 28/2021 z dnia 21 września 2021 r. komitetom naukowym Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN powierzono funkcje komitetów narodowych.

Komitet narodowy ds. współpracy z Międzynarodową Unią Biochemii i Biologii Molekularnej

Komitetowi Biologii Molekularnej Komórki powierzono funkcję komitetu narodowego ds. współpracy z Międzynarodową Unią Biochemii i Biologii Molekularnej (International Union of Biochemistry and Molecular Biology - IUBMB).

Komitet narodowy ds. współpracy z Międzynarodową Unią Biofizyki Czystej i Stosowanej

Komitetowi Biologii Molekularnej Komórki powierzono funkcję komitetu narodowego ds. współpracy z Międzynarodową Unią Biofizyki Czystej i Stosowanej (International Union for Pure and Applied Biophysics - IUPAB).

Komitet narodowy ds. współpracy z Europejską Federacją Biotechnologii

Komitetowi Biotechnologii powierzono funkcję komitetu narodowego ds. współpracy z Europejską Federacją Biotechnologii (European Federation of Biotechnology - EFB).

Komitet narodowy ds. współpracy z Europejskim Instytutem Leśnym

Komitetowi Nauk Leśnych i Technologii Drewna powierzono funkcję komitetu narodowego ds. współpracy z Europejskim Instytutem Leśnym (European Forest Institute - EFI).

Komitet narodowy ds. współpracy z Międzynarodową Unią Leśnych Organizacji Badawczych

Komitetowi Nauk Leśnych i Technologii Drewna powierzono funkcję komitetu narodowego ds. współpracy z Międzynarodową Unią Leśnych Organizacji Badawczych (International Union of Forest Research Organizations - IUFRO).

Komitet narodowy ds. współpracy z Międzynarodową Unią Nauk o Żywności i jej Technologii

Komitetowi Nauk o Żywności i Żywieniu powierzono funkcję komitetu narodowego ds. współpracy z Międzynarodową Unią Nauk o Żywności i jej Technologii (International Union of Food Science and Technology - IUFoST).

Komitet narodowy ds. współpracy z Europejskim Towarzystwem Weterynarii Reprodukcyjnej Małych Zwierząt (EVSSAR)

Komitetowi Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN powierzono funkcję komitetu narodowego ds. współpracy z Europejskim Towarzystwem Weterynarii Reprodukcyjnej Małych Zwierząt (EVSSAR).